ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

דולה מומלצת - למה כל כך כדאי להיעזר בדולה לאחר לידה?

רובינו מכירות את המושג דולה, כמי שתלווה אותנו בחדר הלידה ואף תכין אותנו פיזית ונפשית (ככל שניתן, כן?!) לרגע המרגש.
בשפה היוונית המינוח ‘דולה’ פירושו אישה ששם כדי לעזור לאישה אחרת. ביוון העתיקה דולות היו המשרתות של נשות האצולה שהתלוו ותמכו בגבירותיהן הן ביומיום והן בזמן הלידה עצמה אך גם אחריה.

עם יציאתנו מהשבטים וכניסתנו למסכים ולעולם המודרני אנו מבינות יותר ויותר כמה נחוצה התמיכה וההקשבה לאחר הלידה וזה בדיוק מה שדולה לאחר לידה תשמח לעשות עבורך.

אחרי הלידה היו מי שדאגו ליולדת עצמה: שתישן, שתאכל ושתתאושש מהלידה ובמקביל היו את הנשים שדאגו לעזור עם התינוק כדי שהיולדת תיכנס בהדרגה לתפקידה החדש, תוך כדי שהיא מתאוששת ומחלימה מהלידה.

אז למה בעצם אתן אומרות שדולה מומלצת?

קודם כל אנחנו תמיד בעד להקל איפה שרק אפשר ולהיעזר במשפחה, בחברות ובנשות מקצוע. אז על אחת כמה וכמה, אחרי הלידה. לידה זו חוויה מטלטלת מכל כך הרבה בחינות.

אם זו לידה ראשונה, הרבה פעמים אנחנו מופתעות דווקא מה”אחרי”. במהלך ההריון אנחנו קוראות, עוברות קורס הכנה ללידה, מתרגלות נשימות, מארגנות את הבית, את החדר לתינוק, תיק לבית החולים ומרגישות ‘על זה’.

השוק הרציני לרוב מגיע אחרי הלידה. פתאום אנחנו אחראיות על מי שהיה מוגן בתוך רחמנו תשעה חודשים. אנחנו לא לגמרי יודעות מה קורה עכשיו: איך מניקים? איך מחתלים? איך מנקים? מרדימים? מרגיעים? וכל זאת תוך כדי שאנחנו מותשות ומוצפות הורמונים כי היי! הרגע ילדנו. הגוף עבר חתיכת חוויה ומאמץ. אצל חלקנו החוויה חיובית ומעצימה ואצל חלקנו הלידה עשויה להשאיר צלקות (ולא רק פיזיות).

לוקח לגוף זמן להתאושש, הוא זקוק למנוחה ובו זמנית אין לך באמת איך לישון כמו שצריך או לאכול כמו שצריך, כשאת אחראית על הטיפול של התינוק החדש שהבאת הרגע לעולם.

דולה לאחר לידה, באה לעזור ולהקל בכל מה שקשור להסתגלות למצב החדש, לעזור עם התינוק וכמובן גם להקשיב לך ולתמוך בך.
היום, חלק מהביטוחים הרפואיים מכסים חלק מהעלויות של הסל לאחר הלידה ושווה לבדוק מול קופות החולים והביטוחים הפרטיים אם את יכולה לקבל החזר על חלק גדול מעלויות אלו.

איך אדע אם לקחת דולה לאחר לידה?

אם את מרגישה שאת תשמחי לקבל תמיכה אחרי הלידה מאשת מקצוע שתוכל לעזור לך להיכנס ברוגע ובהדרגתיות לתפקיד החדש, תוך כדי שהיא שם גם לעזור לך – התשובה היא: האם יש כאן שאלה בכלל?!

דולה מומלצת מכל כך הרבה סיבות וביניהן שיש שם מישהי עבורך. עבור תינוקך אחרי שחזרתם הביתה מבית החולים ופתאום הכל חדש ושונה. אצל חלקינו תקופה זו מעוררת פחדים, חששות וחרדות ואפילו דכדוך ודיכאון אחר לידה (אם יש ספק, חשוב להתייעץ עם גורמים מקצועיים כמובן) ואשת מקצוע מנוסה תוכל לעזור לך מעט להתפקס ולנרמל את תחושותיך.
דולה לאחר לידה תקשיב לך ולכל החששות והתהיות שעולות בעקבות הלידה. היא תנחה אותה, תדריך אותך בנוגע לטיפול בתינוק: איך לחתל, איך למרוח משחות, על מה חשוב לשים לב אצלך ואצלו ובאמת להיות שם לצידך ולקבל את השינוי עם יותר ידע ועם פחות הלם:) בדומה למה שהיה נהוג בעבר, בקהילה הנשית שבשבטים, שכל כך חסר היום בעולמנו.

תפקידיה של דולה לאחר לידה

ההמלצה היא להיפגש עם דולה מומלצת שאליה התחברת, עוד לפני הלידה. גם כדי להכיר וגם כדי להחליט יחד ולתאם ציפיות בכל הנוגע למה יהיה תפקידה בכוח, לאחר הלידה: אם זה לעזור בטיפול בתינוק בימים הראשונים בבית, להדריך באמצעות הענקת מידע חשוב ו/או אם זה לתמוך באמא הטריה שרק ילדה בהענקת ביטחון בהורות ובטיפול בעצמה.
תפקיד חשוב של הדולה הוא לעזור לאמא הטריה בעיבוד חווית הלידה תוך הקשבה למה שחוותה ולחששותיה בנוגע להמשך.

לפי מה אני אבחר דולה מומלצת?

בתור התחלה, עוד בהריון היינו ממליצות לך לעקוב אחרי התכנים של מי שמעניינת אותך ולראות שאת מתחברת לגישה שלה ואליה.

בנוסף חשוב לראות מה תחומי ההתמחות שלה. ישנן דולות שהן גם מדריכות הנקה, ישנן דולות שמתמחות בלידה קיסרית, יש מי שמתמחה בעיבוד חווית הלידה ומי שמתמחה בעיסוי תינוקות, ליווי התפתחותי, הדרכת הורים וכו’.
לראות מה חשוב לך ועל מה תרצי להתמקד אחרי הלידה ובהתאם לכך לקבל את ההחלטה.

תוכלי להכיר ולבחור דולה מומלצת לאחר לידה, כאן באינדקס ‘ילדתי’:

דולה לאחר לידה באתר ילדתי

עיטוף של אהבה

דולה לאחר לידה, דולה ללידה
0546400505
ראשון לציון

מסע של אמא-מירב ארווס

דולה לאחר לידה, היום שאחרי הלידה
0534286857
גדרה

אנני רבינוביץ- הדרכת הורים

דולה לאחר לידה, הדרכת הורים
0585017584
מגל

טל רון – ליווי התפתחותי ועיסוי תינוקות

דולה לאחר לידה, היום שאחרי הלידה
0547473634
נצר סרני

נעה ליבוביץ’ – מדריכת הנקה, דולה לאחר לידה ומנחת בית פתוח

דולה לאחר לידה, מדריכת הנקה
0505347633
יקנעם עילית

ענבר אופק בשבילך

דולה לאחר לידה, דולה ללידה
0523701137
חיפה

נילי מולד פורטיס – מלווה אותך באימהות

דולה לאחר לידה, היום שאחרי הלידה
0547531199
כפר סבא
טעינה נוספת

מאמרים נוספים בנושאי הריון ולידה

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.