הדרכת הורים – כי הורות לא מגיעה עם חוברת הוראות. מתי מומלץ לפנות למדריכת הורים?

הדרכת הורים זהו תחום שהולך וצומח בשנים האחרונות מסיבות שונות ונשמח לשתף איתכן את חשיבותו של תחום זה.

מדריכת הורים – למה זה לא היה קיים בדורות הקודמים?

אם היינו מביאות ילדים לעולם לתוך שבט, שמסביבנו הסבתות, הדודות, חכמות השבט, החברות, האחיות ששם איתנו מהרגע הראשון, לצידנו תומכות אחת בשנייה כנראה שהיינו נולדות ישר לתוך זה, עם כל התמיכה שמסביב, ההסברים של מה צריך לעשות עם הרך הנולד, דודה או סבתא שדואגת לך למשכב לידה כמו שצריך, חברות שלוקחות ממך את התינוק לכמה שעות ודואגות לו בזמן שתוכלי לנוח ולהתאושש מהלידה. שבט נשים שלם שממש שם להחזיק לך את היד וללוות אותך מהיום הראשון לאמהות.

בעולם המודרני, לרוב המשפחות מפוזרות ברחובות שונים, ערים שונות ואפילו ביבשות שונות. אנחנו נאלצות לקחת פסק זמן משגרת העבודה, כשכולם מסביבנו ממשיכים בשגרת יומם, בטרפת של העולם המודרני.

בדור של הסבתות שלנו, לא היו גירויים רבים כמו שיש היום. הן למדו מהאמהות שלהן והמשיכו לאימהות אינטואיטיבית עם סמכות הורית כשלא צריכות כל היום להתעסק עם שיתוף פעולה של ילדים, הקשבה מהילדים וגולת הכותרת מלחמות עם הילדים על זמן מסך! כשגם להן אין מסכים משלהן שגוזלים מזמנן מצד אחד אך מלאי אינפורמציה ובלבול מצד שני.

אז למה דווקא היום יותר ויותר פונים למדריכת הרים?

כפי שציינו, הורות לא מגיעה עם חוברת שבה הוראות הפעלה. לראשונה, אנחנו אחראיות על יצור קטן, שהולך ומתפתח מיום ליום פיזית, מוטורית ריגשית ונפשית. לפתע עולות שאלות וקשיים שלא ידענו בכלל שקיימים.

גם אם למדנו באוניברסיטאות היוקרתיות ביותר או בבית הספר של החיים, שום דבר לא הכין אותנו לצרחה של התינוק שלנו כשהוא לא מצליח לבטא את עצמו או להשתטחות של הטינייג’רית בת השנתיים באמצע הסופר כשלא הסכמת לה לאכול קופסה שלמה של ביצי קינדר.

אנחנו באמת מנסות ומנסים להיות ההורים הכי טובים שיש, אבל לא תמיד יש לנו מושג מאיפה להתחיל. גם אם קראנו וחשבנו שהתכוננו, האתגרים עשויים להפתיע אותנו, עם כל שלב התפתחותי וככל שגיל התינוק, הפעוט, הילד עולה.

מתי כדאי לפנות להדרכת הורים?

הרבה פעמים נשאל את עצמנו: “האם אני עושה נכון?”, “האם היה ניתן לפתור זאת אחרת?” “אולי כדאי לחכות קצת…כשיירגעו העניינים/כשיהיה יותר פנאי לטפל..?”

התשובה לכל השאלות שאנו מריצות בראשנו היא: למה לחכות? אם יש איש או אשת מקצוע, עם ניסיון מקצועי ששם כדי לעזור בדיוק במצבים האלו, למה אנחנו מחכות? אף פעם זה לא הזמן הנכון, תמיד יהיה משהו שיצוץ.

ובתור הורים חשוב שנהיה עם היד על הדופק ושכן נטפל כשהבעיה צצה ולא כשהיא מתפתחת והופכת לבעיה אקוטית.

אנחנו באמת מאוד משתדלות לעשות את ההכי טוב שלנו, אבל לא תמיד יש נכון או לא נכון, לא תמיד יש לנו את הכלים הנכונים כדי להתמודד ולא חבל על כל המעמסה, האכזבה העצמית והתסכול שזה יוצר? במיוחד כשאפשר אחרת.

באילו מקרים אפשר לטפל ולהיעזר במדריכת הורים?

נדירים המקרים שתבואי עם בעיות שונות למדריכת הורים מוסמכת ומנוסה שהיא לא שמעה עליהן או לא טיפלה בהן לפניך וכמובן שאם זה המצב היא תדע להפנות לאיש מקצוע מתאים.

בהדרכת הורים ניתן לטפל בבעיות שינה, קשיי הירדמות, התקפי זעם, הצבת גבולות ויצירת שיתוף פעולה, איך לגרום להיענות באמצעות שיתוף פעולה ולהימנע ככל הניתן מאיומים, צעקות, עונשים וכו’.

בהדרכת הורים חשוב להסתכל על התמונה המלאה ועל הסיפור השלם: לא רק מדובר בהרטבת לילה או קושי בפרידה אלא חשוב להבין מאיפה זה מגיע ועל מה זה יושב.

ניתן לקבל כלים פרקטיים להתמודדות עם הקשיים השונים ולהבין איך לחזק את הקשר עם ילדינו ולהיות עבורם הבסיס.

הרבה פעמים נחשוב שהדבר הנכון הוא לשלוח את הילד לטיפול ריגשי, לקלינאית תקשורת, טיפול באומנות וכו’ לפני שנבחן איך אנחנו כהורים, מי שהם מעריצים יותר מכל ורואים כבסיס יציב, יכולים לעזור להם בעצמנו.

לפי מה נבחר מדריכת הורים?

כיום יש המון נשות מקצוע העוסקות בהדרכת הורים, בגישות שונות. חשוב שנקרא ונבדוק מי עומדת לפנינו: מאיזה תחום הגיעה, מה למדה, מה הרקע והניסיון שרכשה עם השנים ואם יש המלצות אז בכלל טוב לשאול ולבחון. כדאי לקרוא קצת על הגישות השונות, לעקוב אחרי אשת המקצוע באינסטגרם או בפייסבוק ולראות אם את מתחברת אליה ולגישה שלה בכל הנוגע להורות.

נשות מקצוע בתחום הדרכת הורים, תוכלי למצוא באינדקס שלנו:

מדריכות הורים באתר ילדתי

דניאל מנו | הורות בחיבור

הדרכת הורים, מנחת הורים
3920827833
Torino

גלי בתנועה

הדרכת הורים, ויסות חושי
0544874744
חיפה

אנני רבינוביץ- הדרכת הורים

דולה לאחר לידה, הדרכת הורים
0585017584
מגל

הורים מדברים ילדים

הדרכת הורים, מתנות ליולדת
0525232781
אור עקיבא

הגר לדרמן איילי- ניתוח התנהגות והדרכת הורים

גמילה מחיתולים, הדרכת הורים
0504309005
עין דור
טעינה נוספת

מאמרים נוספים בנושאי תינוקות

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.