ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

ריאיון אישי עם קרן איתן – בעלת הבלוג המצליח “אמא כמוך”

קרן איתן, האמא של “אמא כמוך”

ספרי לנו מי את.
אני קרן איתן, בת 36, אמא של ארבל, ירדן וינאי, אשתו של אסף. בלוגרית, יזמית ומנהלת קהילות!
אני גרה מזה שנתיים וחצי בחו”ל, במסגרת שליחות של משרד החוץ, קודם בגאנה ועכשיו בבואנוס איירס. מתגעגעת מאד לארץ ומחכה לחזור (למרות שאדיר פה).

איך נולד הבלוג “אמא כמוך”?
את דרכי בעולם הבלוגים התחלתי אחרי לידה של בנותיי הבכורות בקהילה שהיא הבית שלי – קהילת ההורים לתאומים ושלישיות בישראל, אותה אני מנהלת עד היום עם שותפתי גלי לויטה ליבוביץ. אחרי שנה של ניהול קהילה זו, הבנתי כמה הכתיבה שלי נוגעת באנשים, ובמיוחד באמהות אחרי לידה, והחלטתי לקפוץ למים העמוקים ולכתוב לכל האמהות הישראליות באשר הן, לא משנה כמה ילדים יש להן, נקודת המוצא שלי היא שאני כותבת על החוויות שכולנו חוות כאימהות ומכאן הגיע השם – “אמא כמוך”.

קרן איתן על שטיח פרחוני בסלון,ריאיון אישי עם קרן איתן - בעלת הבלוג המצליח "אמא כמוך", מדברת על אמהות, הורות, רילוקיישן באתר ילדתי
צילום: שמרית הלל

הבלוג מאפשר לי לשתף ולהתייעץ וכך להתגבר על הקשיים שבהורות

אילו פערים התגלו לך בין איך שדמיינת את האימהות לבין המציאות ומה עזר לך לצמצם את הפערים הללו?
היום, אחרי שש שנים של אימהות, אני מודה שאני כבר לא זוכרת איזו אמא רציתי להיות. גדלתי והתפתחתי כל כך הרבה בשנים האלה, ואני לא מפסיקה ללמוד ולהשתפר. אני ללא ספק אמא יותר עצלנית ממה שהייתי רוצה להיות, ועם זאת, גאה בהיותי אמא מאד נוכחת ומאד מודעת. שיתוף והתייעצות הם שני הדברים שעוזרים לי כשאני מרגישה שמשהו לא עובד לנו. התגובות המזדהות שאני מקבלת בבלוג גורמות לי להרגיש פחות מתוסכלת מהפער בין איך הדברים היו “אמורים” להיות לבין איך הם באמת. למזלי הרב, בזכות הבלוג והשבט, יש לי סוללה של נשות מקצוע אדירות שיודעות לתת לי את ההכוונה והביטחון בדרך שבה אני אמורה לצעוד כאמא.

איך זה להיות אמא ברילוקיישן והאם יש לך המלצות כיצד לעשות זאת ולהישאר עם חיוך?
אימהות ברילוקיישן יכולה להיות חוויה מאד מאד בודדה. הבלוג שלי מחבר אותי לאלפי אמהות כמוני. אם לא היה לי אותו, אני לא יודעת איך הייתי שורדת. ברור שגם פה יש אמהות, אבל הפער התרבותי ופערי השפה לא מאפשרים לי לשתף כמו שהייתי רוצה, ודווקא אמהות במרחק של אלפי קילומטרים ממני הן שותפות הרבה יותר טובות.

העובדה שאין כאן את המשפחה שלי גם מקשה מאוד. מעבר לתמיכה הנפשית, אין את העזרה הטכנית שלהם. למשל, אני לא יכולה לנסוע ללילה בצימר עם בעלי בלי הילדים. יחד עם זאת, בחרנו בכוונה ביעדים שבהם מבחינה כלכלית נוכל להרשות לעצמנו עזרה בתשלום, וזה יתרון ענק שאין לנו בארץ.
אז איך להישאר עם חיוך? לזכור כל הזמן את היתרונות ביציאה להרפתקה הזאת, ולא רק למחירים שיש בה, ולדעת שכמשפחה, זו חוויה שאין שניה לה.

קרן איתן - אמא כמוך וילדיה והכלב על שמיכה בפארק, באתר ילדתי ריאיון אישי עם קרן איתן - בעלת הבלוג המצליח "אמא כמוך"
צילום: מירי פורמן

הלידות עזרו לי לגלות את הכוחות שלי

ספרי לנו על חוויות הלידה שלך.
או-אה, זה נושא לעוד שתי כתבות שלמות. הלידה הראשונה שלי הייתה מאד עצובה. את הבנות שלי ילדתי בשבוע 24, אחרי יממה של ניסיונות לעצור את הלידה שהתפתחה. מכיון שהכינו אותנו לזה שזה הדבר הכי נורא שיכול לקרות, הלידה היתה סוג של פרידה מהן. העובדה שהן הפתיעו, ועדיין מפתיעות את כולנו עד היום, היא השיעור הכי חשוב שלמדתי בחיים שלי. הן לימדו אותי להאמין ולסמוך על הדרך שהחיים לוקחים אותי אליה. יש לנו היום שתי ילדות בריאות ומטריפות, שאין לי שום ספק שללא הכניסה הדרמטית שלהן לעולם, אני לא הייתי האמא שאני היום, הרגועה, המשחררת, הסומכת. ואני לא יודעת אם הייתי הופכת להיות “אמא כמוך”.

הלידה השנייה שלי הייתה חוויה מתקנת כמו בסרטים. לידה מהירה, כואבת ומעצימה בשבוע 37, עם אפס הפרדה מרגע הלידה ועד היום בערך ☺.
הבנות שלי, הלידה שלהן, השהייה הארוכה בפגייה, וינאי שלי, שנולד בסערה והעניק לי את החוויה הכי עוצמתית שחוויתי בחיי, כל אלה יחד גרמו לי להבין את הכוחות והעוצמות שיש בי. אני אולי לא אם השנה, אבל להפוך לאמא היה הדבר הכי מעצים שקרה לי.

ההורים שלי הם ההשראה שלי

ממי את שואבת השראה?
מאמא שלי אני שואבת השראה לנתינה חסרת הגבולות לילדים. היא תהפוך עולמות בשבילנו, ואני שואפת להיות כמוה.
מאבא שלי אני שואבת השראה להתפתחות אישית, לעובדה שאנחנו יכולים כל הזמן ללמוד להשתפר ולהפוך להיות גרסה טובה יותר ויותר של עצמנו.

אמהות לא צריכה להיות חוויה בודדה

האם תכננת להפוך את הכתיבה לעסק? ואיך את מסבירה את ההצלחה של “אמא כמוך”?
כן, זו היתה הכוונה מההתחלה. זה היה מאד מפחיד, לקבוע יעד כזה, אבל היציאה לשליחות נתנה לי את האומץ לנסות, כי ידעתי שגם אם אכשל, נחזור לארץ והכל יחזור להיות כמו שהיה קודם, לפני שנסענו☺
ההצלחה של “אמא כמוך” מבוססת על העובדה ש”דרוש שבט כדי לגדל ילדים”, בדיוק כמו פעם. הרבה יותר נכון לעשות את זה יחד, גם כשקשה וגם כשנפלא. אמהות לא צריכה להיות חוויה בודדה. בעולם המסכים של היום, “אמא כמוך” ובלוגריות נפלאות נוספות נותנות את המענה לצורך הזה בשבט, במיוחד לאמהות אחרי לידה.

אני משתפת בהכל וזה תמיד משתלם לי

החשיפה ברשת – שלך ושל המשפחה: איפה מבחינתך עובר הגבול?
בנוגע לחשיפה של הילדים – בעלי קובע את הגבול.
לגביי – מבחינתי אין גבול. אני משתפת בכל, וזה תמיד משתלם לי.

קרן איתן - אמא כמוך ובנותיה מחובקות ריאיון אישי עם קרן איתן - בעלת הבלוג המצליח "אמא כמוך"באתר ילדתי
צילום: מירי פורמן

עצות וחיות אחרות

על מי את סומכת וממי את מקבלת עצות על אמהות?
אני מאד אוהבת את הספרים של אפרת לקט (“אמא מאמנת”) ושל עינת נתן (“חיים שלי”), ועכשיו מתחילה לקרוא את הספר החדש של יפעת מצנר חירותי (“הורות – קומדיה של טעויות מלאה בכוונות טובות”) שאהובה עליי מאד גם כן.

מה העצה החשובה ביותר שהיית נותנת לאמהות אחרי לידה?
הכי חשוב לדעת שכל קושי הוא זמני. את לא תמיד תהיי ככה עייפה/מתוסכלת/מותשת/עצובה. תמיד יש לזה סיבה, שיניים/מחלה/הורמונים/קפיצת גדילה. ברגעים הקשים האלה תנשמי עמוק ותגידי לעצמך “זה ממש ממש ממש מבאס. מותר לי להתבאס!! ולרחם על עצמי!!” אבל תמיד לזכור שתוך כמה ימים זה עובר.

מה היה הכי חסר לך אחרי לידה?
היה חסר לי ליווי מקצועי זמין ועקבי. מצאתי את עצמי כל יומיים מנסה שיטת הנקה אחרת, שיטת הרדמה אחרת, בעלי כבר היה משתגע:”שוב קראת משהו באינטרנט?”. היה חסר לי הביטחון והידיעה שמה שאני עושה הוא נכון.

“שבט אמהות”

ספרי לנו קצת על “שבט אמהות”
שבט אמהות” נועד לתת לאימהות רשת ביטחון, שקט בהורות שלהן. בדיוק מה שהיה חסר לי. גם ברמה הרגשית וגם ברמת הליווי המקצועי. במקום לשאול מלא חברות, או משפחה, ולקבל מלא דעות, יש הכל בשבט. בכל חודש נפתחת קבוצה אחת, של לא יותר מ-12 אמהות לפני לידה או כאלה שילדו בשנתיים האחרונות, כך שכולן באותה סירה. הבנות בשבט אינן מכירות זו את זו ממעגלי החיים “הרגילים” שלהן, וכך השבט הוא מקום בטוח עבורן לשתף, לפרוק ולהתייעץ על כל נושא – ילדים, זוגיות, חברות, עבודה, משפחה… הכל. מדהים לראות לאיזו רמה של אינטימיות ותמיכה מגיעות הבנות!
בנוסף, יש לכל אמא בשבט גישה באמצעות ‘וואטסאפ’ ל-15 יועצות מקצועיות, שנותנות להן ליווי מקצועי אונליין!! שינה, התפתחות, הנקה, תזונה, הדרכת הורים, התפתחות שפתית, סטייליסטית, יועצת קריירה, מאמנת אישית, הכל!!!

מכיוון שהכי כיף זה לפנק אמהות כמוני, כל אמא מקבלת מתנת הצטרפות מפנקת. הקפדתי שכל זה יהיה במחיר של פגישה אצל פסיכולוג, או מסאג’ מפנק, רק שזו לא מתנה שמפנקת אותך לשעה, את מעניקה לעצמך מתנה לשלושה חודשים שלמים. חשוב לי שכל אמא תפנק את עצמה בכזו מתנה (או שתבקש מתנת לידה). “שבט אמהות” קיים כבר תשעה חודשים, השבטים מתמלאים חודש מראש לפחות. ואין דבר שעושה אותי יותר מאושרת.

אם נהנת כמונו, תוכלי לעקוב מקרוב אחרי קרן: בפייסבוק וב-אינסטגרם.

להרשמה ולפרטים נוספים על “שבט אמהות” – מוזמנת לבקר כאן

מוזמנת לכתבות נוספות באתר שעשויות לעניין אותך:

היום שאחרי הלידה – הקשיים שאף אחד לא מדבר עליהם

לידה מחדש – קריירה אחרי לידה, הזדמנות לעצור ולבחור

חופשת לידה מהנה יותר: איך תתרגלי לשגרת חופשת הלידה שלך?

עיטוף של אהבה

דולה לאחר לידה, דולה ללידה
0546400505

הקסם של לייה

הילינג אנרגטי, רפלקסולוגיה
0542182148

ליבי – מנחת הורים לתינוקות

גמילה מחיתולים, הדרכת הורים
0505784398
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

14 תגובות

 1. ראיון מצויין! נהנתי לקרוא וגם הזכיר לי קצת את הימים של החיים שלנו בלונדון עם שני קטנטנים במקום כל כך מרוחק מכל הישראלים שהרגיש מאוד בודד….

 2. קרן את השראה אמיתית
  בתור חברה בשבט האמהות אני יכולה להגיד חד משמעית שזה הדבר הכי טוב שקרה לי אחרי הלידה. זה הציל אותי אינספור פעמים בדיוק ברגעים האלה שאת מסתובבת עם תינוקת צורחת בבית, חסרת אונים שולחת הודעה בקבוצה, תוך שניה האמהות בה ענו מניסיון- מנשא בד וכמו קסם הלילה שהיה יכול להיות סיוט תוך רגע היה שקט ואינטימי. הקבוצה הייתה כל כך משמעותית, במיוחד בהתחלה עד שהבן זוג שלי כבר היה מבקש שאבדוק בקבוצה…

  1. תודה על השיתוף שובל! כיף לשמוע ממקור ראשון עד כמה השבט של קרן תורם ומעניק תמיכה כה רחבה לאמהות בתוך כל ההלם של ההתחלה.

 3. ראיון מצוין! ואיזה כיף שאפשר לקרוא גם אתכן וגם אותה. כל אמא צריכה תמיכה רחבה.

  1. תודה רבה מיה! בהחלט חשוב, כמה שיותר מידע וכמה שיותר לשתף, כל אחת מניסיונה. ולהוציא לאור את כל אותם הנושאים הפחות מדוברים – כדי שכל מי שילדה לא תעבור את הקשיים לבד ושתבין שככה זה אצל כולנו.

 4. איזה רעיון יפה זה שבט אימהות, האמת שרק שמעתי על הבלוג אבל לא ירדתי לעומקו עד הכתבה הזו, כמה זה נכון להבין שילדים צריכים יותר ממעגל מצומצם של משפחה ותמיכה רחבה יותר, קצת כמו פעם. אהבתי את הרעיון של לשמר 12 נשים בכול פעם ככה שזה שומר על שיח אינטימי, יש לנו גם קבוצה כזו של 8 בנות דודות אימהות כשאחת מהן ליוותה את כולנו כדולה בלידות, אין על כוח נשי:-)

  1. תודה עינב! כיף לשמוע שיש אצלך קבוצה כזו, כמה שזה חשוב! כל כך מסכימות איתך, שזה רעיון מקסים. השבט אצל קרן מתמקד באמהות ולתת להן את התמיכה והכלים בתחילת הדרך, ולכן אנחנו כאתר שנותן למי שילדה את המקום שלה, מאוד מתחברות לרעיון השבט של לשתף, להתייעץ, לבכות, לצחוק עם עוד אמהות ונשות מקצוע.

 5. תודה רבה סיגל, היה כיף לקרוא וכיף שהכרתי אותך מעבירה החאה לדור הבא שלי.

 6. איזה כיף לקרוא , וחבל שכשאני ילדתי (9) לא היתה קרן כזו , .
  תודה רבה קגן ותודה ועוד יותר שמחה על ילדתי , מתאים לי לטו’ בשבט , להעביר את הנטע המושלם הזה לכלותי.
  סופי

 7. ראיון מרתק. איזה כיף שיש מקום כזה לקרוא, ללמוד ולהיות חלק. כל פעם מחדש מתרגשת לראות עוצמה של כוח נשי קבוצתי. תודה.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.