ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

שפת גוף של תינוקות – כך תרדימי את תינוקך ביעילות

כולנו מכירות את סימני העייפות בשפת הגוף של התינוק שלנו: שפשופי עיניים ואוזניים, משיכה בשיער, עיניים אדומות וכדומה. 

אלו הם הסימנים לכך שהוא כבר עייף וצריך להתחיל השכבה. דבר נוסף שאת בטח יודעת הוא שלעיתים את מצליחה להרדים בקלות ולעיתים לא. ולמה? את יכולה לעשות את אותו דבר יום אחרי יום ועדיין פעם זה יצליח ופעם לא. 

התפתחות סימני העייפות בשפת הגוף של התינוק שלך

בכדי למצוא את התשובה,אני מזמינה אותך להתעמק מעט יחד איתי בשפת הגוף של תינוק שלך. אז תוכלי לגלות עולם שלם: שפת גוף של תינוקות, שיוכל לעזור לך לייצר השכבות קצרות ולהביא שינה איכותית.

כאשר התינוק שלך עייף, עובר מסר עיצבי מהמוח אל האיברים: “אותתו שאתה עייף!”. הם מקבלים את המסר ומאותתים “אני עייף”.

איך הם מאותתים? למשל, מניפים ידיים ורגליים בצורה לא סימטרית, בוהים בנקודה מסוימת מס’ שניות, עיניהם מבריקות, ממוללים חפצים ועוד. הסימנים הללו הם סימנים לא רצוניים, טבעיים, אין לתינוק שליטה עליהם, ולכן הם מדויקים כל כך! 

תינוקת
קרדיט תמונה: canva

שפת גוף של תינוקות – הסימנים השונים

ככל שהצורך הזה שנקרא “שינה” הולך ונעשה יותר ויותר דחוף (כלומר, התינוק עדיין לא מקבל מענה), הסימנים הולכים ומתפתחים בהדרגתיות. נוספים עוד ועוד סימנים, וגם האינטנסיביות שלהם עולה. מסימנים מוקדמים (כמו הנפת גפיים) הם הופכים להיות סימנים מאוחרים (קיטורים ואז בכי). אז נוכל לראות את כל הסימנים יחד: הנפות גפיים, גבות ורודות, שפשופי עיניים ואוזניים, משיכה בשיער, יחד עם בכי שעולה ועולה.

המענה הנכון לצורך לפי שפת גוף של תינוקות

בכל זמן שתתני מענה נכון לעייפות בזמן המתאים, כלומר בסימנים המוקדמים, ותשכיבי אותו בזמן, תוכלי לזכות בהשכבה רגועה ונעימה. התינוק שלך יתמסר בקלות אל השינה, ויירדם בקלות ואף ללא בכי. הירדמות באופן כזה- יש לה קשר ישיר לשינה איכותית ורציפה, אז את מרוויחה כאן פעמיים. 

אם את רואה שהוא כבר מקטר ובוכה, אלו הסימנים המאוחרים! המשמעות כאן שעלייך להזדרז ולהשכיב אותו כי עוד מעט יצרח ממש ואז יהיה הרבה יותר קשה להרגיע אותו ולהכניס אותו לאוירה של השינה. בפעם הבאה, נסי להקדים להשכיבו. העובדה היא שבשלב הזה של הבכי, גופו מוצף אדרנלין וזה עלול להיות מחרב השינה מספר אחת. 

מצד שני, אם תנסי להשכיבו לישון והוא עדיין אינו מאותת על סימני עייפות (וכי הסתכלת בשעון, ולא עליו, והוא “אמור להיות עייף”) גם שם לא בטוח שתצליחי להשכיבו בקלות, כי הצורך עדיין לא מתחולל בו וזה עדיין מוקדם מדי.

ומה הקשר בין שפת הגוף לאושר שלו?

ללא ספק, התינוק שלך יודע לאותת בשפת הגוף המדויקת לו, את הצורך האמיתי עליו הוא צריך לקבל מענה. ככל שתתרגלי, תכירי את שפתו, תלמדי אותה ותתני לו מענה נכון מתאים ובזמן. כך חוויית הגידול תהיה מרגיעה יותר, הרמונית ומלאת בטחון בעצמך ובילד שלך. תינוק שמעניקים לו מענה מדויק לצורך שלו, יגדל להיות תינוק שבע-רצון, מאושר ואהוב!

להעמקה נוספת בשפת גוף של תינוקות והחשיבות שבה, תוכלי לקרוא בכתבה: “שפת התינוקות. איך להבין ולדבר עם התינוק שלך?”  וגם בכתבה “להטיס את המיתוסים: הוא ממש פעיל. הוא בכל לא נראה עייף

שלך,

ליבי

אם אהבת, מוזמנת ללמוד עוד המון בכתבות נוספות של ליבי כהן, שבאתר:

צלמת: טלי דברת

על מחברת הכתבה:

ליבי כהן

מנחת הורים לתינוקות ופעוטות, יועצת שינה וגמילה מחיתולים, מומחית לשפת גוף של תינוקות. 050-5784398

רותם סול פיזיותרפיה, פילטיס שיקומי ואימון גופני

אימון אישי, היום שאחרי הלידה
0544445576

דנה ניר תזונאית קלינית, מורה לפילאטיס ויוגה

הכנה ללידה, מדריכת יוגה
0508787350

הקסם של לייה

הילינג אנרגטי, רפלקסולוגיה
0542182148
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.