סקס אחרי לידה: למה לא, למה כן… ואיך?!

אחחח זוכרים את הימים הרחוקים ההם לפני ההריון? כשהיה רק סקס, ומי חשב על לידה או תינוקות? הייתם מאוהבים בטירוף, וכל נגיעה הייתה מולידה פרפרים וריגושים. ואז התחתנתם. האהבה עדיין הייתה עוצמתית, ויום אחד – הצטרפו תינוקת, או תינוק. ואותו בייבי מתוק שבראתם הפך למרכז חייכם. אבל בנינו, יש חלק קטן בחיים שלך שדווקא היית רוצה לקבל חזרה לעצמך. את יודעת איזה. החלק של הסקס כי מגיע לך וגם לפרטנר שלך להינות שוב, ועכשיו, אם את כמו רוב האמהות בישראל את בטח שואלת את עצמך – סקס אחרי לידה…איך עושים את זה?

סקס אחרי לידה: כל הסיבות למה לא (וסיבה חשובה למה כן)

אם לומר את האמת, עבור רוב הזוגות סקס אחרי הריון זה לא דבר מובן מאליו. שניכם עייפים כרונית, שלא לדבר על כך שכל הגוף שלך כואב, את מוצפת הורמונים, ושניכם עסוקים בלטפל, להאכיל, לחתל, להרדים ואתם לא ממש פנויים לחשוב כרגע על סקס לאחר לידה. יש מקרים רבים שבהם דווקא בן הזוג הוא זה שנמנע מיחסי מין אחרי לידה – הוא מודע לכך שמישהו קטנצ’יק נוסף למשוואה. וכאילו זה לא מספיק, השדיים שלך שסביר להניח שעד כה היו חלק מסקס מענג ונעים, הפכו עכשיו להיות בבעלות מישהו אחר שזקוק להם כמקור תזונתי ורגשי. שינויים אלו עשויים לגרום לשניכם לתפוס קצת מרחק ולמנוע מכם לעשות סקס זמן רב אחרי הלידה. בנוסף לכל אלו, אצל זוגות רבים סקס הופך לנדיר כבר בזמן ההיריון. עד שמגיעים לשלב של סקס אחרי לידה, האקט הופך לזיכרון רחוק, וצריך עכשיו ללמוד הכל מהתחלה. ובכל זאת, קיום יחסים אחרי לידה זה דבר חשוב. כלומר, לא ממש אחרי הלידה… אבל בעתיד הנראה לעין. למה קיום יחסים אחרי לידה כל כך חשוב? כי סקס הוא חלק עצום מהזוגיות שלכם. מהיחסים. מהקרבה. מהאהבה וגם חלק עצום מהמשפחה. לא רק בגלל העניין הפרקטי של ‘איך ילדים באים לעולם’. אלא בגלל שאמא ואבא הם בני אדם, והם בזוגיות, ומגיע להם ליהנות – כי הורים מאושרים (ומסופקים) זה הצעד הראשון למשפחה מאושרת.

איך עובד העסק הזה? כך תהני מסקס אחרי לידה

לעתים סקס בנישואין הוא דבר מורכב ועדיין יכול להיות מענג. וכך גם סקס אחרי הריון. הנה כמה נקודות שיעזרו לך ולבן זוגך להתחיל ליהנות מיחסי מין אחרי לידה:

לשמור על הגחלת: לפעמים ישנה תפיסה שזהו תפקידו של הגבר לשמור על גחלת הסקס בקשר. יש לי חדשות בשבילך: זה ממש לא נכון! להצית סקס אחרי הריון זוהי גם האחריות שלך, באותה מידה כמו שלו. את הרי חצי מהזוגיות הזו, לא? אל תהססי להראות לגבר שלך כמה את אוהבת אותו.

הקשיבי לרופאים: בטח כבר אמרו לך שסקס אחרי לידה עושים אחרי לפחות 6-8 שבועות. ועדיין, גם אם עברו 6-8 שבועות זה לא אומר שאת מוכנה – וזה בסדר גמור. לפני החזרה לשגרת יחסי המין עליך לבקר אצל הגינקולוגית, ולהתייעץ איתה לגבי מוכנות הגוף שלך. לפעמים תתכן רגישות במקום בו בוצע חתך חיץ גם לאחר ההחלמה, התייעצי על כך עם הרופאה יש לכך גם פתרונות.

סקס (אחרי לידה ובכלל) זה הרבה דברים: זה לא רק כניסה של פין לנרתיק. אם כואב או רגיש לך מידי, מצאו דרכים נוספות ליהנות, לענג ולהתענג. הדבר הכי חשוב הוא החיבור בניכם, והקרבה.

סקס אחרי לידה
צלמת: תמר שמש

הקשיבי גם לגוף שלך: זוכרת איך כשהיית בהריון כל הגוף שלך השתגע? פתאום אהבת מאכלים ששנאת, ודברים שהיית מקבלת באהבה שיגעו אותך? אלו ההורמונים של ההיריון שעשו בגוף שלך שמות. בשבועות שאחרי הלידה את עדיין הורמונלית. הגוף שלך ממשיך להשתנות, ואיתו היחס שלך לדברים שונים. הגיוני שתגלי שדברים שאהבת פעם כבר לא נעימים לך, בעיקר באזור החזה (ועוד יותר אם את מניקה). הפתרון, כמו תמיד – הקשיבי לגוף שלך. סקס אחרי לידה יכול להיות מאוד נעים ועוצמתי, כל עוד את קשובה לגוף שלך. היי פתוחה לשינויים, קבלי אותם בברכה.

דימוי גוף: בהמשך לנושא ההקשבה לגוף, כדי ליהנות מקיום יחסים אחרי לידה חשוב שתביני שהגוף שלך השתנה. הוא נשא בתוכו עוד חיים. רוב הסיכויים שהוא לא יחזור להיות כפי שהיה. נסי לקבל אותו מחדש עם כל הטוב שהוא נשא בתוכו. יהיה הרבה יותר קל להנות מהסקס כשתרגישי נוח עם עצמך. חשוב גם פה, להשקיע בזוגיות טובה עם פרטנר טוב ושידע להחמיא ממקום אמיתי ולרגע לא יערער את הביטחון והקבלה המחודשת של עצמך.

הקשיבי לבן/בת הזוג שלך: החצי השני שלך עשוי לחוש “בחוץ”. עד עכשיו הייתם רק שניכם ופתאום נוסף עוד מישהו וקצת שיבש את האינטימיות הזוגית שלא במתכוון. תתפלאי כמה בני זוג יכולים לחוש דחייה, בדידות ובמקרים קשים יותר גם לא נחוצים אחרי לידה. במקרים כאלו, פתיחות היא הפתרון. דברו על כך, שתפו בחששות, חשבו יחד לעלות שוב על המסלול האינטימי. התפקיד של שניכם הוא לשים לב, לשתף, להתייעץ עם הפרטנר ולא רק עם חברות או בקבוצות הפייסבוק השונות. זכרו לשתף גם בטוב, בתהיות, וברצונות.

קרבה, אינטימית, זוגית: לפני שתסחפו לסקס סוער אחרי לידה, חשוב לבנות חזרה את הבסיס הזוגי. אם קצת התרחקתם לאחרונה, זה הזמן להתקרב חזרה. מגע נעים,חיבוק, מילים טובות. תנו אחד לשני/ה את ההרגשה שאתם אוהבים ומעריכים אותם. מחוות רומנטיות, דייט זוגי פעם בשבוע-שבועיים… אלו הדברים שבבסיס האינטימיות שלכם. בנו אותם חזרה ותראו איך הסקס מגיע מעצמו.

צלמת: תמר שמש

אל תבנו על ספונטניות: צר לי, אבל ספונטניות זה דבר טוב ונהדר למי שיש לו זמן פנוי. כהורים עומד להיות לכם מעט מאוד פנאי. אז אם ספונטניות בטבע שלכם – לכו על זה. אבל אם אתם כמו רוב ההורים, קבעו לכם מראש זמן שמתאים לשניכם לסקס – רצוי בזמן שלא תהיו עייפים (מידי).

מי ישן אצלי בחדר: התינוק ישן אתכם בחדר? ולא נעים לעשות ככה סקס אבל אתם רוצים בכל זאת ליהנות מסקס אחרי הלידה? מצאו לזה פתרון יצירתי כמו למצוא לוקיישנים אחרים בבית (בתנאי שלא מאוכלסים ע”י ילדים נוספים) או לבנות מעין מחיצה ביניכם לעריסת התינוק המורכבת מערימת שמיכות על מיטתכם. מה שצריך כדי שיהיה לכם מרחב פרטי, מאוזן ונעים.

בשורה התחתונה, סקס אחרי לידה הוא הרפתקה במחוזות שלא הכרתם, כאינדיבידואלים וכזוג. כדי שבאמת תוכלי ליהנות מהחוויה, היי סבלנית כלפי עצמך והפרטנר שלך. דברים משתנים (וטוב שכך) אחרת היה מאד משעמם. הרשו לעצמכם לחקור ולבדוק מחדש מה עושה לכם טוב ונעים בגוף, איפה תרצו שהפרטנר יגע בכם ומה עושה לכם יותר נעים. אם דברים השתנו, נסו לזרום עם השינוי ולקבלו באהבה. חקירה מחדש, בדר”כ תביא אתכם למקומות חדשים ומרגשים אפילו יותר.

במידה ואתם מגלים שקיום יחסים אחרי לידה מאתגר ממה שחשבתם, דעו שאתם לא לבד. עשרות אלפי זוגות בישראל חווים אתגרים כאלו. במקרים כאלו, פנו למטפל/ת מיני שיעזור לכם באופן מקצועי.

על מחברת הכתבה:

שלי פורפר-רוזן

עו”ס MA מטפלת פרטנית, מדריכת הורים אדלריאנית , מטפלת בזוגות ומטפלת מינית מוסמכת.  054-4909199

SPINE STUDIO BY SHIRA OREN

מדריכת פילאטיס
0524763923

רותם חיים לקטנטנים

ויסות חושי, מתנות ליולדת
0543145154

גלי בתנועה

הדרכת הורים, ויסות חושי
0544874744

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.