ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

רשלנות רפואית בתהליך הלידה

רשלנות רפואית בלידה נובעת מטעויות של הצוות הרפואי המקצועי, אשר גורמות נזק ליולדת ו/או לילוד לפני הלידה, במהלך הלידה ואחריה. הנזק יכול להיות מינורי, יכול לגרום לסיבוכים קצרים או ארוכי טווח וחלילה למוות. 

לידות עשויות להסתבך ואנשי המקצוע הרפואיים צריכים לנווט במהירות, להפעיל שיקול דעת, לקבל החלטות ולפעול כדי לספק טיפול רפואי מהיר במהלך מקרי חירום, או כאשר האם והילוד נמצאים בסכנה מיידית. 

כאשר אנשי הצוות הרפואי טועים בשיקול דעת ו/או לא פועל במהירות או על פי הנחיות מקצועיות וכו’ – יכול הדבר להוכיח רשלנות רפואית בלידה. למרבה הצער, כתוצאה מכך גם עשויים להיגרם סיבוכים ונזקים לטווח קצר, לטווח ארוך ואף נזקים קבועים לכל החיים.

רשלנות בלידה
קרדיט לצילום – unsplash

דוגמאות למקרים של רשלנות רפואית במהלך לידה:

ישנם תרחישים רבים שיכולים להוביל להוכחת רשלנות בלידה

  • הפעלת כוח לא סביר להוצאת הילוד
  • גרימה ו/או אי מניעה של קרעים ו/או שטפי דם אצל היולדת
  • אי זיהוי מצוקה עוברית וחוסר מעקב אחרי פעימות הלב של התינוק (מוניטור) 
  • שיקול דעת מוטעה לעניין סוג הלידה כדוגמא החלטה על המשך לידה טבעית כאשר ישנו צורך בניתוח קיסרי חירום
  • נזק שנגרם ליולדת ו/או ליילוד מתוצאה של שימוש שגוי שימוש במיכשור כגון במהלך לידת ואקום או במלקחיים
  • חוסר תקשורת בין הצוות הרפואי, היולדת וסביבתה כולל אי יידוע לגבי סיכונים אפשריים בניתוח קיסרי או בלידה מכשירנית.

רשלנות רפואית בלידה יכולה להתרחש גם לאחר הלידה עצמה. כמו חוסר מעקב לאיבוד דם אצל היולדת, היעדר מעקב אחר רמות החמצן של התינוק, או הימנעות מביצוע בדיקות נדרשות לאם ולתינוק זו התנהלות שעשויה להיחשב כרשלנות. מה גם שעל הצוות הרפואי לטפל באופן מידי בקרעים אצל האם שנוצרו במהלך הלידה כדי למנוע זיהום ובעיות רפואיות ארוכות טווח. 

מה הן ההשפעות של רשלנות רפואית בלידה?

ישנן לא מעט השפעות אפשריות לאם ולתינוק, חלקן ילוו אותם לטווח קצר, בעוד שאחרות לטווח ארוך. כך למשל רשלנות רפואית בלידה יכולה לגרום לדימום בגולגולת התינוק, ללחץ דם גבוה או נמוך מדי, לשברים בעצמות, לצהבת, לנזק לעצבים, לנפיחות לחבורות ועוד. אצל האם השפעות לטווח קצר יכולות לבוא לידי ביטוי באיבוד דם, לחץ דם גבוה או נמוך באופן מסוכן, פגיעה ברחם, במעי או בשלפוחית השתן, לגרום לחוסר שליטה על מתן שתן, לקרעים חמורים ברחם או בנרתיק וכדומה. 

רבים מתרחישים אלו, במידה ויטופלו כראוי על ידי הצוות הרפואי, הן מבחינת אבחנה נכונה, הן מבחינת מהירות ויעילות יצילו חיים. ללא טיפול מתאים ומקצועי, ללא מעקב וללא מקסימום יעילות ומקצועיות מקרים אלו יכולים להפוך במהרה לסכנת חיים. 

מלבד השפעות קצרות טווח ישנן השפעות שיכולות ללוות את האם והתינוק גם לטווח הארוך, כמו למשל נזק מוחי, שיתוק מוחין, נזק לעמוד השדרה אצל תינוקות. אימהות יכולות לסבול מנזק לאיברים במקרים של זיהומים שלא טופלו, הן יכולות לסבול מבעיות ברצפת האגן לאחר סיבוכי לידה מכשירנית ועוד.

לרשלנות רפואית יכולות להיות גם השפעות נוספות

לרשלנות רפואית יכולות להיות השפעות רבות הן פיזיות, הן נפשיות והן טראומטיות. הפרעת דחק פוסט טראומטית לאחר אירוע רשלנות רפואית בלידה, אינה תופעה נדירה אצל אימהות. כמו כן חיים עם נזקים שנגרמו כתוצאה מרשלנות רפואית, או חלילה התמודדות עם מוות יכולים לגרום לחרדות, עייפות, דיכאון ועוד.

נזקים ארוכי טווח עשויים להוביל לכך שהתינוקות יזדקקו לטיפולים מיוחדים בהתאם לחומרת הפציעה, ולהוצאות רפאיות שיכולות להיות מאוד יקרות למשפחה. הלחץ הכלכלי יכול לגרום למתחים ולחצים, לאובדן הכנסה בעת טיפול ארוך טווח ועוד. באם נגרמו לכם נזקים במהלך לידה עקב רשלנות רפואית בלידה, דעו כי עומדת לרשותכם הזכות להגיש תביעת רשלנות. 

הגשת תביעת רשלנות בלידה

אם אתם סבורים שבמהלך הלידה הצוות הרפואי גרם לנזקים שניתן היה למנוע, תוכלו לבחון את האפשרות של הגשת תביעת רשלנות רפואית. עורך דין מקצועי אשר מתמחה במקרי רשלנות רפואית, ובפרט רשלנות בלידה, יכול לסייע לכם לבחון אם יש עילה לתביעה, ואם כן לסייע לכם לזכות בפיצוי כספי. מעבר לכך, זכייה בתביעה בגין רשלנות בלידה גם תגרום לצוות הרפואי לשאת באחריות על הנזקים ולמנוע הישנות של מקרים כאלו בעתיד. 

עורך דין רשלנות מקצועי שבקיא ברזי החוק והפסיקה יכול לבחון את המקרה שלכם, להשיג את התיק הרפואי, לקבל חוות דעת נוספת ממומחים ולהוכיח כי התקיימה רשלנות ושאותה רשלנות גרמה לנזקים. לכן מוטב לפנות לעורך דין מקצועי לקבלת ייעוץ משפטי ולנקוט בצעדים המתאימים. 

בחסות: Best Links

גלי בתנועה

הדרכת הורים, היום שאחרי הלידה
0544874744

לדרמן אנקה – צלמת

היום שאחרי הלידה, מתנה מפנקת ללידה
0543157115

מן האדמה

מארזי אוכל ליולדת, מתנות ליולדת
097926699
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.