ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

הריון בזמן הנקה – אפשרי?

ישנם לא מעט מיתוסים שמסתובבים להם שם בחוץ מהרגע שנכנסנו להריון. אחד המיתוסים הוא שהריון בזמן הנקה אינו אפשרי. חשוב לנו להפריך את המיתוס כי קודם כל: שום דבר אינו ודאי.

אז התשובה היא: כן. את יכולה להיכנס להריון גם בזמן הנקה.

גם אם מדובר בסיכויים גבוהים של כ-98%-99% שהנקה יכולה למנוע כניסה להריון, תמיד יש את האחוז הקטן שאת עשויה להיכנס בו להריון, אז אם זה מתאים לך – סבבה אבל יש כאלו שפחות מעוניינות להיכנס להריון כמה חודשים אחרי שהן ילדו.

כדי להיכלל באחוזים הגבוהים, שבעצם לא תיכנסי להריון בזמן שאת מניקה, צריכים להתקיים מספר תנאים:

  1. תינוקך הוא בן חצי שנה ומטה.
  2. טרם חזר לך המחזור החודשי.
  3. תינוקך יונק בהנקה מלאה, גם ביום וגם בלילה ואינו מקבל שום תחליף או תזונה אחרת.
הנקת תינוק בספה
קרדיט תמונה: canva

אז למה בעצם אפשר להיכנס להריון בזמן הנקה?

למרות שכפי שציינו מעלה, הנקה אקסקלוסיבית יכולה לשמש באחוזים גבוהים כאמצעי מניעה. אבל יתכן ותשתחרר ביצית מהרחם (ביוץ) גם טרם קיבלת חזרה את המחזור החודשי מאז ההריון.

לרוב, בזמן הנקה אקסקלוסיבית או כמעט בהנקה מלאה, זה נדיר שאת תבייצי. הורמון האוקסיטוצין שאחראי לייצור החלב לרוב מדכא את ייצור ההורמונים שאחראים לביוץ.

זה לא אומר שלא תבייצי או שאין לך סיכוי להיכנס להריון. כמו כן, מנגנון “ההגנה” של ההנקה הולך ופוחת ככל שתינוקך גדל.

אפשרי להיכנס להריון בזמן הנקה, אם המחזור עדיין לא חזר?

מכיוון שביוץ מתרחש כשבועיים לפני קבלת המחזור החודשי, אם תחכי למחזור החודשי ורק אז תתחילי לקחת אמצעי מניעה, יתכן וזה יהיה מאוחר מידי ושכבר נכנסת להריון במהלך תקופת הביוץ.

כשמדובר בהנקה אקסקלוסיבית, לפחות כל ארבע שעות במהלך היום וכל שש שעות במהלך הלילה וכשמדובר בהנקה בחצי שנה הראשונה שאחרי הלידה וטרם חזרתו של המחזור החודשי ניתן לייחס להנקה, סוג של אמצעי מניעה (לא ב-100%!!!), כל עוד כל התנאים הללו מתקיימים, כן?! 

ברגע שאחד מתנאים אלו אינו מתקיים, במיוחד כשהאמא משתמשת בתמ”ל או מזון מוצק (גם אם המחזור החודשי טרם חזר), כמובן שהסיכויים להיכנס להריון עולים משמעותית ויש להתייעץ אם רופא.ת הנשים לגבי אמצעי מניעה במידה ולא מעוניינים להיכנס להריון בזמן הקרוב. כמובן שגם אם הינך מניקה ואת ממש לא מוכנה לקחת את הצ’אנס (גם אם מדובר ב-% נמוכים) להיכנס להריון בקרוב, תתייעצי עם רופא.ת הנשים, כדי לבחון את האפשרויות השונות לאמצעי מניעה מותרים במהלך ההנקה.

אם נכנסתי להריון בזמן הנקה – האם להמשיך להניק?

ברוב המקרים, זה נחשב בטיחותי להמשיך להניק אם נכנסת להריון במהלך ההנקה. ישנן נשים שעשויות לחוות התכווצויות ברחם כתוצאה מהורמון האוקסיטוצין המשתחרר אצלנו, דבר שעשוי, במקרים נדירים, להוביל ללידה מוקדמת.

במידה ונכנסת להריון במהלך תקופת ההנקה ואת אכן מתחילה להרגיש התכווצויות בזמן ההנקה, יש ליידע את הרופא.ת נשים כדי לבחון איך לטפל.

* בכל מקרה במידה ונכנסת להריון: שימי לב שמאוד חשוב לדאוג לתזונה שלך שגם לעובר וגם ליונק יהיה את כל מה שהם צריכים לקבל ממך.

מסקנות: הריון בזמן הנקה

כפי שציינו אין כאן ודאות של 100%.

לכן אם את מסתמכת על הנקה כאמצעי מניעה, חשוב שתשימי לב: שאת אכן רק מניקה ולא משלבת תזונה אחרת, שמדובר בתינוק בן חצי שנה ומטה ושטרם קיבלת את המחזור הראשון אחרי הלידה וגם אז יש לך סיכוי של כ-5% להיכנס להריון…אז אם את פחות בעניין, חשוב שתתייעצי עם הרופא.ת נשים ותכיני לך תוכנית גיבוי כאמצעי מניעה. 

חשוב לקחת בחשבון שהמלצת הרופאים היא להמתין לפחות שנה-שנה וחצי בין הריונות. הריון לפני טווח זה ובמיוחד בחצי שנה הראשונה שאחרי הלידה, עשוי להעלות סיכויים לסיבוכים בהריון הבא.

מאמרים נוספים בנושאי הנקה

ליבי – מנחת הורים לתינוקות

גמילה מחיתולים, יועצת שינה
0505784398

גלי בתנועה

הדרכת הורים, ויסות חושי
0544874744

פאלמרס

מתנות ליולדת, קוסמטיקה
0543401151
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.