ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

סדר יום לתינוק בן חודשיים – האם קיים ואיך מיישמים?

מזל טוב! ילדת לא מזמן והמתוק הקטן כבר מתחיל להסתגל לעולם שלנו לאט לאט. עד עכשיו “זרמת” איתו בלו”ז ההאכלות וההרדמות שלא תמיד ברור מתי יום ומתי לילה…

סדר יום לתינוק בן חודשיים – קיים?

עם הזמן למדת להכיר אותו ואת ההעדפות שלו וייתכן ועכשיו תרצי לבסס יותר את סדר היום שלו. אני יודעת שזה עשוי להישמע מפתיע, אבל גם לתינוק בן חודשיים יכול להיות סדר יום, אשר יקל עליו מעט את ההבנה של רצף הפעולות המצופות ממנו וינסחו בו בטחון ויציבות וגם בך כמובן. 

סדר יום לתינוק בן חודשיים– הקשיים והמגבלות 

כפי שאני מציינת בכתבה שלי באתר “מה הלו”ז? בואי נעשה סדר! על סדר יום לתינוק שלך ” קשה מעט לדבר על נוקשות בסדר יום לתינוק בין חודשיים. הוא עדיין נחשב ניו בורן וככזה השינה שלו עדיין קלה מאוד. הקיבה שלו קטנה ולעיתים ידרוש לאכול לעיתים קרובות יחסית. התינוק עדיין אינו גדול מספיק בשביל “לסחוב” קלוריות רבות לזמן ארוך. יחד עם זאת ניתן לייצר מסגרת עם המון גמישות והכלה, שתוכל לייצר עבורכם שגרה מיטבית. בכתבה אני מציינת כי זה הגיוני שאנחנו רוצות להגיע ללו”ז קבוע ומופתי שמעורר אצלנו תחושה רבה של שליטה וביטחון. אבל חשוב שנזכור שהתינוק שלנו הוא אדם קטן בעל צרכים ורצונות משל עצמו.

הוא אינדיבידואל שצריך לקבל מענה מדויק לצרכים שלו עם כל הכבוד לכל הצ’קליסטים והטבלאות למיניהם. ולכן ממש חשוב שנסמוך על עצמנו, על תחושות הבטן, והאינטואיציה האימהית שלנו כדי שנדע מה נכון עבור התינוק שלנו.

תינוק פוער פה
קרדיט תמונה: canva

סדר יום לתינוק בן חודשיים – הצעה

מפאת הקשיים והמגבלות שציינתי, אני מציעה להסתכל על סדר היום של התינוק במעגלים של 3 שעות. 

כאשר כל מעגל כזה יתחיל בהאכלה טובה. עשי מאמץ לוודא שהוא אוכל היטב. ניתן לבחון כמות מספקת של יציאות, יניקה יעילה, רוגע אחרי האוכל וכן האכלה בהתאם לסימני הרעב שלו. מוזמנת להמשך קריאה על סימנים בשפת הגוף של התינוק בכתבה “שפת התינוקות – איך להבין ולדבר עם התינוק שלך?”). כל זמן שאת בטוחה שהוא שבע, תוכלי להמשיך הלאה בבטחון בסדר היום שלו. 

המלצתי היא לייצר הפרדה קלה, גם אם של מספר דקות, בין אוכל לשינה. זה יכול להיות כמה דק’ של החלפת חיתול ושיר נחמד על משטח ההחתלה, סיבוב קצר על הידיים ושיחה קצרה, חיבוק וכדומה. 

כאשר את מזהה את סימני העייפות הראשונים בגופו, כדאי להתחיל בהשכבה. 

בגיל כזה נצפה לסימני עייפות כבר אחרי שעה עד שעה ורבע של ערות, מאז ההתעוררות הקודמת. בנוסף, יש ליצור הפרדה בין מרחב הערות למרחב השינה, לעמעם מעט את האורות בכדי להכין אותו לשינה, להוריד מעט הילוך בפעילות שעשינו עד כה ולהשכיב לישון. את אותה הכנה לקראת השינה כדאי לבסס עם כל השכבה בכדי שיבין שמה שהוא צריך כעת זה לישון. (על טקס שינה אצל תינוקות תוכלי לקרוא בכתבה שלי : “טקס שינה אצל תינוקות – להפוך את השינה למתוקה“) מעגל חדש יתחיל שוב ברגע שיתעורר משנתו ויאכל שוב. 

כמובן חשוב לציין שזוהי הצעה בלבד על סמך ניסיוני וחשוב שתבחני אם ההצעה שלי לסדר יום התחלתי זה מתאימה לתינוק שלך, למשפחה שלך ולקצב שלכם כי כפי שציינתי כל תינוק הוא יחיד במינו ויש לו את צרכיו וגם לך ולכם כמשפחה חשוב לבחון אם מתאים.

סדר יום לתינוק בן חודשיים– ומה איתך? 

נכון שהתינוק שלך קטנטן, והטיפול המסור בוא הוא החשוב ביותר, אבל בואי לא נשכח שאת חייבת לדאוג לעצמך בכדי שתוכלי לדאוג לו.  נסי לאפשר לעצמך ככל שניתן לאכול, לשתות ולישון טוב. שלבי זאת בתוך סדר היום של התינוק שלך.

זה אפשרי! זאת תקופה מאתגרת, אבל זה הולך ומשתפר. מבטיחה.

הרבה נחת, המון כוחות ואמפתיה כלפי עצמך, 

אוהבת, ליבי. 

צלמת: טלי דברת

על מחברת הכתבה:

ליבי כהן

מנחת הורים לתינוקות ופעוטות, יועצת שינה וגמילה מחיתולים, מומחית לשפת גוף של תינוקות. 050-5784398

דניאל מנו | הורות בחיבור

אח חדש במשפחה, הדרכת הורים
3920827833

טל רון – ליווי התפתחותי ועיסוי תינוקות

דולה לאחר לידה, היום שאחרי הלידה
0547473634

רותם סול פיזיותרפיה, פילטיס שיקומי ואימון גופני

אימון אישי, היום שאחרי הלידה
0544445576
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.