ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

רעלת הריון: הסיבות, הסמפטומים, האבחון והטיפול 

רעלת הריון היא מחלה שקורית במהלך ההריון ושכיחותה אינה גבוהה (בארץ בין 3-5%) ותופיע לרוב בהריון ראשון. 

זה קורה לרוב, במצב בו נמדד לחץ דם גבוהה (לא חד פעמי אלא בדיקה חוזרת אחת אחרי השנייה אצל האחות או הרופא.ה) ולרוב מופיע עם סמפטום נוסף כגון הופעת חלבון בשתן או רמה נמוכה של טסיות דם.

זוהי תגובה חריגה של הגוף להריון ולרוב תופיע סביב שבוע 20 למרות שמקורה כבר בתחילת ההריון.

מהם הגורמים לרעלת הריון?

עדיין לא אובחנו גורמים חד משמעיים ללמה דווקא מישהי מסוימת תחלה, אך ישנם השערות לגורמים שמעלים את הסבירות. הגורמים השונים כוללים: גנטיקה, בעיות בכלי הדם, בעיות או מחלות אוטואימיונית, לחץ דם גבוה, סכרת, בעיות בכבד, השמנת יתר, הריון ראשון, מעל גיל 40, הריון עם יותר מעובר אחד, הריון מהפריה חוץ גופית.

לא ניתן למנוע רעלת בהריון, אך ביקורת ומעקב צמוד עשויים לעזור לאבחן רעלת בהריון בשלב מוקדם, לעקוב ולנתר עד הלידה ובכך למנוע סיבוכים אפשריים.

רעלת הריון
קרדיט תמונה: canva

הסימפטומפים שעשויים לעורר חשד לרעלת הריון:

כמו בכל הריון זה משתנה מאחת לשנייה ובין הריון להריון ובחלק מהמקרים יתכן ולא יופיעו סימפטומים כלל. 

סימפטומים שכן עשויים להופיע הם כאבי ראש, נפיחות בידיים ובפנים, עליה פתאומית במשקל, בחילות והקאות, קוצר נשימה, כאבי בטן (עליונה) וראייה מעורפלת.

בבדיקות אצל האחיות או אצל רופא.ת הנשים יתגלה אם לחץ הדם גבוה מהרגיל ובבדיקות דם ושתן ניתן לראות אם מצוי חלבון בשתן, בעיות בכבד ורמה נמוכה של טסיות בדם. במידת הצורך, יהיה מעקב של רופא.ת הנשים אחרי ההשפעה על העובר בבדיקות אולטרסאונד. 

איך מטפלים?

בעיקרון לאחר הלידה, ברוב המקרים היא תעבור וכבר לא אמורה להחמיר מעבר.

במקרים מסוימים, אחרי שבוע 37 יתכן והרופא.ת הנשים ימליצו על זירוז הלידה. אם מדובר בשבועות קודמים יותר יש לקחת בחשבון גורמים שונים כמו מצבך הבריאותי ומצב בריאותו של העובר, חומרת הרעלת ופרמטרים רלוונטיים להריון ע”פ הרופא.ה המטפל. 

לידת התינוק והוצאת השלייה, לרוב פותרים את המצב הזה.

במקרים מסויימים תקבלי מהרופא.ה מרשם לתרופה, להורדת לחץ דם או סטרואידים לזרז את התפתחות הריאות של העובר.

כמובן שהמעקב וההחלטות השונות לגבי התרופות והזירוזים במהלך ההריון מושפעים מחומרת המחלה (בין אם מתונה או חמורה יותר).

לרעלת הריון חמורה יותר, לרוב מתלווים התופעות הבאות: כאבי בטן, שינויים בקצב פעימות הלב של העובר המעידים על מצוקה, נוזלים בריאות, בעיות בתפקוד הכבד והכליות וכל שינוי שלא היית רגילה לפני, כמו פרכוסים לדוגמא. בכל מצב שאת חווה תסמין כלשהו, יש לפנות במיידי לרופא.ת הנשים לייעוץ ולטיפול.

למה כל כך חשוב לטפל ולעקוב?

אם לא מטפלים ולא נמצאים במעקב כשיש רעלת בהריון ייתכנו סיבוכים אפשריים שעשויים לסכן את חייך ואת חיי תינוקך. ולכן, כל כך חשוב לטפל בהקדם האפשרי כדי בכלל לא להגיע למצב כזה של סיבוכים אפשריים כמו: נזקים לכבד, היפרדות שלייה, דימומים בעקבות רמת טסיות נמוכה, בצקות בריאות וסיבוכיים אפשריים אצל העובר.

מה קורה אחרי הלידה?

ברוב המקרים ב-48 השעות שאחרי הלידה, הסימפטומים של רעלת בהריון לאט לאט נעלמים ואחרי מספר חודשים הכבד והכליות חוזרים לתפקד כרגיל.

במקרים מסויימים, היא עשויה להופיע בין 48 שעות לששה שבועות אחרי הלידה. למי שקיבלה רעלת בהריון חשוב שהיא תהיה במעקב אצל הרופא.ה גם אחרי וכמובן שיש ליצור קשר עם  הרופא.ה, בכל מקרה של הופעת תסמינים. 

במהלך ההריון מאוד חשוב לשמור על תזונה מאוזנת, בדיקות שגרתיות, נטילת ויטמנים וכו’, כדי לשמור על עצמך ועל תינוקך ככל הניתן אך לא תמיד ניתן למנוע מצבם שונים כמו רעלת ההריון לדוגמא. ולכן חשוב מאוד לבדוק, לעקוב, להתייעץ עם הרופא.ה לראות מה ניתן לעשות כדי למנוע את הסיכוי לרעלת בהריון, מהם סימני האזהרה ובמידת הצורך איך לטפל ולעקוב.

מאמרים נוספים בנושאי הריון

ערוגות טיפוח אורגני

הומאופתיה וצמחי מרפא, מתנות ליולדת
0502249600

איקווליבריו דולה

איקווליבריו והיפוך עובר, דולה ללידה
0527761444

הורים מדברים ילדים

הדרכת הורים, עיסוי תינוקות
0525232781
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.