ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

קפיצת גדילה תינוקות – מה זה אומר בכלל?

יתכן וכבר חווית בעצמך את הימים (והלילות!) הלא פשוטים שהתינוק שלך לא רוצה לרדת לך מהציצי או לא נרגע עד שאת לא מוסיפה לו עוד בקבוק של תמ”ל. 

פתאום במשך מספר ימים, ממש קשוח לצאת מהבית כי הוא לא רוצה לרדת ממך, רוצה רק ידיים ולהירדם רק כשצמוד לגופך. 

לפתע היא משלימה שעות שינה עוד מהלידה (ואת לא מבינה מה לעשות עם כל הזמן הפנוי הזה, כי היית בהיכון כבר לפני שעה שתתעורר). ובכן גבירותיי – זה נשמע כמו קפיצת גדילה!

קפיצת גדילה מוגדרת כתקופה בה עולה צריכת האנרגיה של התינוק, שיאפשרו את צמיחתו והתפתחותו המואצת של התינוק. 

מכיוון שבשנה הראשונה לחייהם, התינוקות גדלים בקצב מהיר ומשלשים את משקל לידתם וגובהים בכ-10-25 ס”מ בממוצע, לא מפתיע שהגוף הקטנצ’יק הזה, צריך לגייס המון אנרגיה לשם כך.

בנוסף, התינוק חווה קפיצה התפתחותית משמעותית: מתינוק חסר אונים, הוא פתאום מתהפך, מתיישב, זוחל, נעמד עד שהוא פתאום מתחיל ללכת ולדבר.

עם ההתפתחות, כל יום בו מביא עימו תגליות ויכולות חדשות ועולם חדש שלא הכירו ביום שלפני כן ולכן עשויים להיות מרוגשים מאוד, דבר המשפיע כמובן גם על ההרדמות והשינה לדוגמא..

קפיצת גדילה תינוקות
קרדיט תמונה: canva

קפיצת גדילה תינוקות – טיימינג: מתי זה קורה ולכמה זמן?

כל תינוק הוא שונה וקפיצת גדילה יכולה להתרחש בכל גיל, אך אצל רוב התינוקות ניתן להבחין בקפיצת גדילה כבר בשבוע הראשון שלאחר הלידה (בלילה השני אחרי הלידה ובין גילאי 7-10 ימים), בגיל שלושה שבועות, בגיל שישה שבועות, בגיל שלושה חודשים ובגיל חצי שנה.

קפיצת גדילה אצל תינוקות לרוב תיקח מספר ימים (ממוצע של כיומיים-ארבעה ימים, אך יכולה גם להיארך עד כשבוע).

איך יודעים שהבייבי עכשיו בקפיצת גדילה?

  1. צריכה מוגברת של חלב – תינוקות יונקים לרוב ירצו לינוק הרבה יותר מהרגיל, ברמה של כל שעה-שעתיים. ותינוקות הניזונים מתמ”ל עשויים לדרוש אקסטרא. עם כמה שזה לא פשוט, קחי לך את הזמן הזה לאקסטרא בונדינג עם הבייבי ועם נטפליקס או עם כל מיני סרטים שאת שנים רוצה לראות. 

אל תשכחי להכין לך ליד המיטה/הספה או איפה שאת מתמקמת עם הבייבי להאכלות, בקבוקי מים עבור עצמך ונישנושים בריאים ומזינים

  1. שינויים בשעות השינה – כפי שציינו מאחר וכל תינוק הוא שונה, גם בקפיצת גדילה תינוקות שונים ישנו פתאום הרבה יותר, ולעומתם תינוקות אחרים יתחילו להתעורר יותר במשך הלילה ולחגוג. חשוב לזכור שלרוב מצב זה הוא זמני ומסתדר חזרה.
  1. תלותיות – בואו, זה לא שעד עכשיו הבייבי היה עצמאי, אבל בקפיצת גדילה תינוקות לרוב דורשים אקסטרא יחס ותשומי. זה מתבטא בזה שהם רוצים הרבה יותר חום ואהבה, משמע: ידיים כל זמן. הם עשויים להיות רגזניים, חסרי מנוחה ואקסטרא תלותיים. מתיש, אמרנו?! נכון זה ממש לא קל אבל כל כך חשוב להעניק לבייבי את מה שצריך כדי להקנות לו ביטחון ורוגע להתפתחותו התקינה, בתקופה זו שגם עבורו היא ממש לא פשוטה.
צמיחה
קרדיט תמונה: canva

איך מקלים על עצמנו בקפיצת גדילה?

כפי שציינו למעלה ממש עוזר לזכור שזה זמני ועובר (כמו הרבה קשיים שכבר חווינו, תכלס) ולנסות להנות מזה כמה שניתן כמו עם בינג’ים, זמן בונדינג וקירבה עם הבייבי.

  • לא לשכוח לאכול ולשתות בעצמנו: אם זה להכין לנו מראש או אפילו להזמין טייקאוואי, רק לא לשכוח או להזניח, כי גם אנחנו מוציאות המון אנרגיה.
  • לבקש עזרה: מחברות, מהפרטנר, ממשפחה, בתשלום – ממי שאפשר עם זה בכל המשימות הנוספות שיש לנו בבית: כביסות, בישולים וכו’ או אם זה להיות קצת עם התינוק בזמן שאת מעט מתרעננת/נחה/משלימה שעות שינה.
  • לא לקבוע לנו לו”ז מטורף לימים האלו אלא לקחת באיזי, לנשום – לא יקרה כלום אם תהיו בבית, אם אין פעילויות הכרחיות.
  • שימוש במנשא – מכיוון שהבייבי רוצה אקסטרא קירבה וידיים רוב הזמן, מנשא הוא פיתרון טוב שיכול להקל לך על הגב וגם לפנות לך את הידיים אם תרצי להכין לך משהו לאכול או לבצע משימות בבית שלא יכולות להמתין (או שיושבות לך על הראש ואת לא מצליחה לשחרר). מוזמנת לכתבה: איך למנוע כאבים אחרי לידה, הנובעים מטיפול בתינוק.

בקפיצת גדילה תינוקות חווים את אותם התופעות? למה חשוב לשים לב?

מכיוון שכל תינוק הוא שונה אז כמובן שקפיצת הגדילה עשויה להיות שונה בין תינוק לתינוק וישנם תינוקות שאפילו לא יחוו קפיצה כזו או שהשינוי יהיה די מינורי כך שלא ממש תבחיני שזו קפיצת גדילה.

למי שכן חווים קפיצת לידה, חשוב לשים לב שהעניינים מתאזנים חזרה לאחר כשבוע הן מבחינת השינה והן מבחינת צריכת החלב.

כמו כן אם ישנו שינוי התנהגותי שלא עובר, אם יש חום, אם קיים אי שקט בקרב התינוק, שינוי במתן/מראה היציאות של התינוק – יש להתייעץ עם הרופא.ה. 

מאמרים ומדריכים נוספים באתר ילדתי

הקסם של לייה

הילינג אנרגטי, רפלקסולוגיה
0542182148

שירלי כנעני מאמנת

אימון אישי
0543352211

נעה ליבוביץ’ – מדריכת הנקה, דולה לאחר לידה ומנחת בית פתוח

דולה לאחר לידה, מדריכת הנקה
0505347633
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.