ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

בעיות שינה אצל ילדים והנוסחה המדויקת לשינה טובה עבור הילדים שלך

למרות שאתמקד בבעיות שינה אצל ילדים, הנוסחה מתאימה מגיל שנתיים ועד מאתיים.

כולנו עוברות דרך זה. נולד התינוק שלנו ואיתו נולדת אמא. בימינו, אנחנו האימהות כבר פחות מסתמכות על חוכמת השבט ויותר על חוכמת הגוגל והרשתות החברתיות. אנחנו קוראות, חוקרות ואוספות מידע לפעמים עוד בטרם התינוק נולד.

את הבת הראשונה שלי אני ילדתי עוד לפני שהיה לי סמארטפון. קיבלתי במתנה מחברה אהובה ספר הדרכה ואיתו הלכתי שלב אחר שלב. מה שהיה כתוב בספר הזה היה כמו התנ”ך בשבילי. לא אשכח את הלילה שבו החלטנו לתת מוצץ אחרי התלבטות וחיפוש זריז בספר בזמן שהיא צורחת, אמצע הלילה, אני קופצת איתה במרץ על הכדור ופוקדת על בן הזוג שלי באיזה עמודים לחפש…מה כתוב שם על מוצץ? מתי לתת? מתי לא?… בסוף נתנו. לילדה ולשיניה שלום (חגגה 10 אביבים לאחרונה).

בעיות שינה אצל ילדים: מאיזה גיל זה מתחיל?

היום הכל יותר קל. המידע זורם כמו נהרות, יש המון גישות והמון שיטות ואת כאמא יכולה למצוא את עצמך בזרם שהכי מתאים לך וגם לזגזג במים בין הזרמים השונים והכל מצוין כל עוד את זוכרת להקשיב גם לאינטואיציה שלך. אבל גם אם את מהמזגזגות וגם אם את מתמקדת בזרם אחד, סביר להניח שלגבי שנתו של התינוק שלך יש כמה הבנות בסיסיות עליהן אין עוררין. כולנו יודעות שהתינוק שלנו צריך הרבה שינה בשביל ההתפתחות שלו, נכון? כולנו יודעות גם שבשביל להיכנס לשינה איכותית התינוק זקוק לתנאים מסוימים. ארוחה, החשכה, אפילו טקס מסוים.

רוב האימהות מודעות לחשיבות בשמירה על רוטינת שינה נכונה ובריאה עבור תינוקן ולרוב פועלות במרץ כדי לאפשר לו את התנאים להן הוא זקוק. התינוק, כידוע, לומד את סדר הפעולות הקבוע שחוזר על עצמו בכל יום וכך הוא נכנס לשינה באופן טוב יותר ואף באופן עצמאי בחלק מהמקרים כאשר הרוטינה מדויקת וכוללת את הפעילויות המתאימות. רוטינה כזו תכלול לרוב ארוחה, רחצה, אולי עיסוי נעים ומרגיע והנחה במיטה בחדר מוחשך. ככה אנחנו ממשיכות ומקפידות, או לפחות מנסות… אבל אז קורה מהפך.

מה הוא אותו מהפך? זה מה שנקרא מהפך מבורך. התינוק שלנו גדל, נעמד על רגליו ונעמד על רצונותיו ואט אט הוא הופך להיות פעוט חמוד מדבר ומתעקש, קופצני וחייכני, לעיתים גם רגזני, ממיס לבבות ועולה ויורד לבד ממיטות. 

אמא ובת
קרדיט לצלמת: מעיין דיסקין

אם הילד שלך כבר עבר את גיל שנתיים, ואפילו כבר מעל שלוש, ארבע או חמש את וודאי מכירה את השינוי הזה שחל פתאום. אצל משפחות רבות שאני פוגשת דווקא בתקופה הזו של הילדות המוקדמת בה הילד הצעיר זקוק מאוד לשגרת ערב נינוחה ומסרים ברורים כדי להיכנס לשינה איכותית ומספקת עבור ההתפתחות שלו ההורים מדווחים על תחושות מאוד מתסכלות, בעקבות בעיות שינה אצל ילדים.

“הילד לא עייף”, “דווקא כשמגיעה שעת השינה הילד נראה קופצני ועירני”, “לוקח לילד שלי המון זמן להרדם!”, “אני חייבת לשבת לידו עד שהוא נרדם ובסוף אני מתעצבנת”…

הורים רבים מתארים מצב בו הם כבר כל כך מותשים ולחוצים להגיע לשעת השין כדי שיוכלו להתפנות לעיסוקים שלהם, שהערב נגמר בטונים צורמים, כעסים, בכי והרבה רגשות אשם.

אז מה קרה שם? מה מביא לבעיות שינה אצל ילדים?

מה קרה בדרך? מהניובורן שהבאנו הביתה ודאגנו כל כך לשינה שלו (התינוק שהקפדנו להכניס למיטה בשעה מתאימה, שחרדנו למספר שעות השינה שלו ושהקפדנו כל כך על רצף פעולות קבוע כי ידענו שזה אחד הדברים שהכי מנבאים הצלחה בהרדמות שלו),למצב שאנחנו נמצאים בו עכשיו? 

אנחנו לא בטוחים אם הוא מקבל מספיק שעות שינה, לא מצליחים להעביר את הערב בצורה נינוחה ומסיימים לרוב עם הלשון בחוץ?

הרבה פעמים התשובה נעוצה ברוטינה שלכם. ברצף הפעולות שאתם יוצרים בדרך למיטה. כאשר הילדים מכירים רוטינה קבועה ומאורגנת לקראת השינה שלהם זה מאפשר להם דברים רבים. 

הקשר בין רוטינת ערב לבעיות שינה אצל ילדים

מחקרים מראים כי ילד שיש לו רוטינה קבועה הוא ילד שירדם מהר יותר וישן טוב יותר.

כאשר אנחנו מקפידים על הרוטינה הזו קורים כמה דברים. קודם כל הילד לומד מה צפוי. סדר הפעולות בדרך למיטה הופך להיות מעין משפך אשר מביא אותו ממצב של עשייה, פעילות ועוררות למצב רגוע יותר, נינוח ומוכן לשינה. בנוסף, כיוון שהפעולות האלו הופכות להיות בשגרה הילד לומד אותן בעל פה גם דרך חושיו והוא מרגיש ביטחון ושליטה במצב. כך הילד מגיע למצב נינוח שמתאים יותר להתמודדות עם פרידה, והרי כניסה אל שנת הלילה היא סוג של פרידה. פרידה מהמשחקים, מהחקירות, מהעולם המופלא והמתחדש בעינו של הילד הצעיר וגם מכם ההורים שאתם המשאב היקר לילד שלכם מכל.

חווים בעיות שינה אצל ילדים וכאוס ברוטינת ערב? זו הנוסחה שתעזור לכם!

מה צריך להיות בתוך הרוטינה שלכם? אין לזה תשובה אחת. המשפך שתיבנו בדרך למיטה תלוי מאוד בצרכים וביכולות שלכם. אבל אל דאגה, ישנה נוסחה מצוינת שאני משתמשת בה עם משפחות רבות והיא תמיד מצליחה לקלוע לצורך. הנוסחה היא:

3X+2Y=GOOD NIGHT

ה-X הן הפעולות הבסיסיות וההכרחיות מבחינתכם לפני שהולכים לישון- מקלחת/ארוחת ערב/פיפי/ארגון ציוד למחר/צחצוח שיניים וכו’. אתם בוחרים 3 פעולות הכרחיות ובסיסיות אשר עליהם חוזרים תמיד, עדיף באותו הסדר, לפני השינה.

ה- Y אלו פעילויות מקרבות ונעימות אשר כיף לסגור איתן את היום. זה יכול להיות סיפור או שיחה אישית, שיר או טקס ברכות לילה טוב. מזה תבחרו 2 ושימו אותן בסוף, כלומר אחרי ה-3X. 

אתם יכולים להיעזר בלוח התארגנות מוכן או להכין בעצמכם. אצלי באתר תמצאו לוח התארגנות ערב שהוא פעילות יצירה בפני עצמה עם הילדים כך שתוכלו להכין איתם בקלות והם יאהבו להשתמש בו כי הוא יהיה מותאם אליהם באופן אישי והשימוש בו הוא קליל ומשחקי כך שהמוטיבציה שלהם לזה עולה (לא פעם קיבלתי הודעה מאימהות שרכשו את הלוח, שהילדים מחכים שיגיע ערב בקוצר רוח כדי להשתמש בלוח).

כמובן שלוח כזה יעזור לכם להכניס את השגרה, ויעודד את העצמאות ושיתוף הפעולה של הילדים. אך רק הבנה והתמדה שלכם ההורים, את החשיבות בשמירה על רוטינת ערב מאוזנת, תאפשר לכם להתמיד בכך לאורך זמן ולסגל לילדים שלכם הרגלים בריאים, שילכו איתם הלאה לאורך ההתפתחות שלהם.

אני, הגר לדרמן איילי, מנתחת התנהגות ומדריכת הורים וצוותים חינוכיים.  זמינה עבורכם להתייעצויות בנושא בעיות שינה אצל ילדים, התארגנות, שיתוף פעולה הרטבות יום ולילה ועוד. באינדקס נשות המקצוע של ילדתי וכמובן באתר שלי, שם תוכלו למצוא את כל הלוחות שלי, שעל פי הפידבקים הרבים, הוכחו כמשפרים רוטינת ערב ובעיות שינה אצל ילדים: ב –http://www.calmix.online.

מוזמנת לעקוב ברשת אחרי תכנים נוספים שאני מעלה בפייסבוק ובאינסטגרם.

הקסם של לייה

הילינג אנרגטי, רפלקסולוגיה
0542182148

פאלמרס

הכנה ללידה, מתנה מפנקת ללידה
0543401151

ענבר אופק בשבילך

דולה לאחר לידה, דולה ללידה
0523701137
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.