ויטמין d לתינוקות ובכלל – מדוע הוא כל כך חשוב?

ויטמין d הינו אחד הויטמנים החשובים לאדם, שנוצר בגוף האדם בצורה טבעית כשתאי העור נחשפים לקרניים האולטרה סגולות של השמש. הוא גם נמצא במזון, אבל במעט מאוד סוגי מזון כמו בחלמון של הביצה, שמן דגים וכבד בקר.

הוא ויטמין שחיוני לשמירה על העצמות שבגופינו ובעל חשיבות רבה לספיגת הסידן. מחקרים מראים שיש קשר בין מחסור בויטמין d לבין התופעות והמחלות הבאות: עייפות ודיכאון, לחץ דם גבוה, השמנת יתר, סוגי סרטן שונים, סכרת, סכרת נעורים, דלקת פרקים, אלצהיימר ועוד.

ויטמין d חשוב להתפתחותו של התינוק כי הוא עוזר לספיגת סידן מהמעי ותורם לבניית העצמות וכך עוזר בבניית עצמותיו של התינוק. מכיוון שהשנה הראשונה בחיי התינוק מתאפיינת בגדילה ובהתפתחות מואצת, בה נבנות העצמות, עמוד השדרה וכלל המערכות בגופו, חוסר בויטמין d גורם לפגיעה בחוזק של העצמות ולכן מגביר את הסיכון לשברים ולרככת בילדים (מחלת עצמות שמתאפיינת בעיוותי שרירים, רגליים מקושתות ועקמת).

בנוסף, ויטמין d לתינוק הוא סופר חשוב כי הוא חיוני לאיזון מינרלים בגוף, לקרישת דם, שמירה על רמת האינסולין בדם, אחראי על פעילותם התקינה של מערכות שונות בגוף ועל תקינותם של איברים חיוניים בגוף, כמו הלב, המוח, מערכת העצבים, המערכת החיסונית.

מכיוון שבשנה הראשונה לחייהם של התינוקות הם אינם נחשפים הרבה לקרני השמש ותזונתם אינה מגוונת במיוחד, קיים חשש שבגופם רמה נמוכה של ויטמין חיוני זה.

ויטמין D

ויטמין d לתינוק – מתי מתחילים עם זה?

לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתת ויטמין d לתינוק מיום הלידה ובמשך כל שנת חייו הראשונה. כמובן שחשוב לקבל הנחייה מדוייקת מרופא.ת הילדים ומאחות טיפת חלב ולהתייעץ איתם לפני כן.

ויטמין d לתינוק – איך נותנים ובאילו כמויות מדובר?

לפי הנחיות משרד הבריאות, ההמלצה הינה לתת תוסף של ויטמיןD3 ,) כיוון שהינו הצורה המטבולית הפעילה יותר של ויטמין d).

ויטמין d לתינוקות מגיע כתוסף נוזלי וישנם סוגים רבים בשוק.

על פי משרד הבריאות, המינון האחיד של ויטמין d, מדבר על 400 יחידות בינלאומיות ליום, לכל תינוק במשך שנת חייו הראשונה.

אך כפי שציינו קודם, יש להתייעץ קודם כל עם רופא.ת הילדים/ אחות טיפת חלב וכמובן שלאחר מכן ובעת הרכישה, להתייעץ גם עם הרוקח לגבי המינון המתאים שיש לתת לתינוק, בהתאם לסוג שנרכש.

מאוד חשוב לא לטפטף ישירות מהבקבוקונים לפי התינוק, אלא למדוד כמויות ולתת לתינוק את ויטמין הדי עם כפית, על מנת לא לחרוג מהכמויות המומלצות.

האם יש הבדל בכמויות – ויטמין d לתינוק יונק למול תינוק הניזון מתמ”ל?

מכיוון שגם אצל רוב המבוגרים קיים מחסור בויטמין די, יתכן ושבחלב האם של תינוק יונק לא יהיה מספיק מויטמין חיוני זה. גם אם לאם ישנם ערכים גבוהים של ויטמין די לא בהכרח יהיה לה מספיק ע”מ להעביר גם ליונק ולכן חשוב מאוד לקחת ויטמין די. מבחינת תינוק הניזון מתמ”ל בעבר היתה הנחיה במדינות מסויימות כי כמות מסויימת של תמ”ל מספקת לתינוק את ערכי ויטמין הדי שצריך אך לפי משרד הבריאות, הוחלט לעדכן את ההמלצה הזו לאחר שהתפרסם מידע חדש בעיתונות הרפואית כי גם בקרב חלק מהתינוקות הניזונים מתמ”ל, נמצאו רמות נמוכות של ויטמין d. בנוסף, נמצא גם כי אין סכנה של עודף מינון של ויטמין d בכמות המומלצת על ידם ולכן ההמלצה היא לכלל התינוקות לקחת את אותו המינון של ויטמין די.

מאמרים נוספים בנושאי התפתחות תינוקות

גלי בתנועה

הדרכת הורים, ויסות חושי
0544874744

דניאל מנו | הורות בחיבור

הדרכת הורים, מנחת הורים
3920827833

ילדים מרגישים מאוד

ויסות חושי, ליווי התפתחותי
0549467924

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.