ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז מסוג ADHD

הדרכת הורים לילדים עם בעיות קשב וריכוז מצריכה בחינה של הקשיים שאיתם מתמודד הילד, היכרות עם ההורים והיכרות עם ההתמודדות שלהם עם ילדם כדי שניתן יהיה להעניק סיוע מתאים ומדויק. אף על פי שהפרעת קשב וריכוז היא הפרעה מולדת נוירולוגית, חוסר ההתייחסות של הילד, הוריו וסביבתו אל הקשיים שלו ואל התנהגותו יכולים להשפיע וליצור בעיות נוספות: חברתיות, פסיכולוגיות ותפקודיות.

קשיים היכולים להצביע בפני הורים על קיומה של הפרעת קשב וריכוז בילדים

הפרעת קשב וריכוז נחשבה בעבר לתופעה המתקיימת בתקופת הילדות ונעלמת מעצמה כשהילד מתבגר. היום אנו יודעים כי הפרעת קשב וריכוז נמשכת לאורך כל חייו של האדם, אך חלק מהתסמינים שלה עשויים להשתנות עם הגיל. אנשים שלא אובחנו בילדותם עשויים לגלות בבגרותם שהם סובלים מההפרעה ולהבין את מקור הקשיים שחוו לאורך ילדותם ולימודיהם במערכת החינוך.

גם מבוגרים יכולים לסבול מתסמינים של קשב וריכוז אשר עלולים לפגוע בעבודתם, ביכולתם האישית, בלימודים, במערכות יחסים ועוד. עם זאת, יש מבוגרים שלאורך השנים למדו לתעל את הקשיים לכיוונים יעילים ולכן ההפרעה פחות מורגשת, למשל אדם עם הפרעת קשב וריכוז המתבטאת בפעלתנות יתר המתעל את האנרגיה וחוסר השקט לתחום הפעילות הספורטיבית.

רוב האבחונים נערכים בתקופת הילדות (לרוב בכיתות א’, ב’, ד’, ז’ או לפני מבחני הבגרות), כשקיים חשד הנובע מהתנהלות הילד. ילד הסובל מההפרעה יפגין קשיים כמו: קושי לשחזר מה למד בשיעור, אינו יודע מה היו שיעורי הבית, אינו כותב דבר בשיעור, מתקשה להישאר במקומו ולהתרכז לאורך זמן.

להיות הורים לילדים עם הפרעת קשב ללא פעלתנות יתרה או בעיות ריכוז

הפרעת קשב והפרעת קשב וריכוז מסוג ADHD הן שתי צורות נפרדות ושונות, וכך גם הסימפטומים שלהן. ישנם ילדים המאובחנים עם הפרעת קשב בלבד, ללא פעלתנות יתרה, כלומר ללא בעיות ריכוז ויש מי שסובל משילוב של שתי ההפרעות.

במקרים שונים, ילד עם הפרעת קשב עשוי להיראות כבעל אנרגיה נמוכה, חולמני, עצל, בעל יכולת קוגניטיבית נמוכה. הוא אינו מצליח להפגין את כישוריו, הישגיו הלימודיים נמוכים ביחס לבני גילו והוא נמצא בתסכול תמידי המשפיע על תחושת הערך העצמי שלו, על הדימוי השלילי ועל ביטחונו העצמי. כיוון שילדים אלה אינם מקשים על סביבתם הם לרוב מופנים לאבחון בשלב מאוחר.

הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז מסוג ADHD
קרדיט לתמונה: Freepik

התמודדות הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות (ADHD)

לרוב, ילדים עם בעיית קשב וריכוז בולטים יותר, רועשים יותר, מתקשים להתרכז בדבר אחד, זזים כל הזמן, מפריעים לילדים אחרים, מציקים לסביבתם, נמצאים בתנועה ומפריעים למהלך התקין של השיעורים. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז מסוג ADHD  מתקשים להתעלם מרעשי הסביבה ולהתמקד בעיסוק אחד, ולכן כל דבר הקורה סביבם מסיט את תשומת ליבם.

לילדים עם היפראקטיביות עשויות להיות בעיות חברתיות בשל התנהגותם הבריונית והאימפולסיבית, הקושי להתרכז, ללמוד מניסיון העבר, להמתין בתור ולהתאים את עצמם למוסכמות החברתיות. ילד עם בעיות של קשב וריכוז עלול להיתפס בעיני הסביבה ובעיני עצמו כילד בעייתי, חסר יכולות, אלים ו”מופרע”. אך ניתן לראות מקרים בהם ילדים עם ADHD גם יכולים להיות אהודים בגלל התנהגותם ה”ליצנית” והתזזיתית.

איך הדרכת הורים יכולה לסייע לילדים עם בעיות קשב וריכוז?

להיות הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז זהו אתגר, היכול להיות מתסכל, מייאש, המצריך סבלנות רבה ולרוב משפיע על המשפחה כולה. הדרכת הורים לילדים עם ADHD יכולה לסייע הן להורים והן לילד בהתנהלות השגרתית בבית, להוריד את המתח ואת תחושת הקושי והכישלון ולאפשר לילדים עצמם לזהות את הקשיים שלהם כדי לדעת כיצד להתמודד איתם.

הדרכת הורים לילדים עם בעיות קשב וריכוז יכולה לשפר את האקלים המשפחתי, להבין מאין באים הקשיים ולהבין שהילד אינו יכול להתנהג אחרת, אף על פי שהיה רוצה. ההדרכה יכולה לשנות את חיי הילד ואף להשפיע על עתידו כשהוא מבין מאין נובעים הקשיים שלו. במסגרת הדרכת הורים הם מקבלים כלים לסייע לילדם לעקוף את היכולות החסרות ולבנות יכולות חלופיות.

החשיבות של אבחון הפרעות קשב וריכוז לצד הדרכת הורים לילדים

הפרעת הקשב נובעת מתת־פעילות של האונה הקדמית (המצחית) שאמורה לאפשר לילדים יכולת לריסון, לוויסות, לארגון, לריכוז ולראייה עתידית. יכולות אלה אמורות לסייע לילדים אלה בבגרותם לנהל חיי שגרה תקינים ולהסתגל לדרישות הסביבה. הפרעת קשב מוגדרת במדריך האמריקאי לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות (DSM) כהפרעה הכוללת שני סוגים: ליקוי בקשב והתנהגות היפראקטיבית ואימפולסיבית.

בשנים הראשונות לחייו של הילד קשה להבחין בקושי מסוים, שכן כמות הגירויים והריכוז הנדרש מוגבלים וההתנהגות הסביבתית שלו יכולה להיראות כמו שובבות או סקרנות נורמלית לגילו. בגיל שנתיים־שלוש אפשר להבחין בסימפטומים המצביעים על קושי לשמור על קשב בפעילויות מסוימות כמו צפייה בתמונות או קושי להשלים משימות פשוטות. עם זאת, קשה להבחין בין בעיית קשב לבין קשיים רגשיים והתפתחותיים בגיל הגן, שכן יכול להיות שמצוקה רגשית אחרת גורמת לחוסר הריכוז והשקט. בשנים הראשונות בבית הספר יכולים להתגלות קשיים שיכולים להצביע על ADHD.

לפני שקובעים אבחנה של הפרעת קשב יש לוודא שלא קיימות הפרעות אחרות שגורמות לתסמינים אלה, כמו סכיזופרניה או פסיכוזה אחרת, PDD, הפרעות במצבי הרוח, הפרעת אישיות, הפרעות חרדה ועוד. ישנם מספר תנאים שאם חלקם מתקיימים ניתן לקבל אבחנה של ADHD, בהם תסמינים שנצפו לפני גיל שבע ועדות לכך שהתסמינים מתקיימים ביותר ממסגרת אחת – למשל בבית ובבית הספר.

הכתבה בחסות: ביי פוסט

ערוגות טיפוח אורגני

הומאופתיה וצמחי מרפא, מתנות ליולדת
0502249600

טל רון – ליווי התפתחותי ועיסוי תינוקות

דולה לאחר לידה, היום שאחרי הלידה
0547473634

דנה ניר תזונאית קלינית, מורה לפילאטיס ויוגה

הכנה ללידה, מדריכת יוגה
0508787350
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.