ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

מחפשת שמות לבנים מהתורה? כאן תמצאי 20 שמות ופירושם

מתוך מבחר אינסופי של שמות לבנים, אם חשוב לך שהשם של בנך יגיע מהתורה, הגעת לכתבה שמרכזת עבורך 20 שמות לבנים מהתורה, כולל פירוש לכל שם.

דוגמאות לשמות לבנים מהתורה:

אדם – אין מנוס מלהתחיל את הרשימה עם השם של האדם הראשון שמופיע בספר בראשית בתורה, הוא נברא מצלם האלוהים. פירוש המילה אדם הוא בן אנוש, איש טוב והגון וזבו השורש של המילה אדמה.

אור – פירוש השם תאורה, זוהר. שם זה מופיע בבריאת העולם, בפסוקים הראשונים בספר בראשית: “וירא אלוהים את-האור, כי-טוב” והינו בעל הקשר של התחלה חדשה, תקווה וישועה. 

אייל – בתורה, השם ‘אייל’ מופיע עם משמעות של: גבורה, און וכוח. אייל הוא בעל חיים ממשפחת היונקים מעלי הגרה ובעלי הקרניים. 

אילון – בתורה הוא חותנו של עשו ומוזכר פעמיים בספר בראשית. פעם אחת מוזכר כאביה של בשמת ובפעם השנייה מוזכר כאביה של עדה.

איתמר – איתמר הוא דמות תנ”כית מספר ויקרא, אחד מבניו של אהרון הכהן הגדול. איתמר היה אדם צדיק ואחראי על עבודתם של הלוויים במשכן.

ארי – בתורה מוזכר כמלך החיות (אריה) וכסמלו של שבט יהודה. הוא בעל החיים השולט בטבע ומהווה סמל לכוח, לעוצמה ולמנהיגות. האריה בגלגל המזלות, הוא המזל בחודש אב.

אריאל – השם מורכב מצירוף המלים ‘אריה’ ו-‘אל (האריה של אלוהים) ובמקרא הינו כינוייה של ירושלים ובית המקדש, האריה הוא גם סמל לאומץ, כוח וגבורה. 

בארי – מופיע בתנ”ך כאביו של הנביא הושע (נשיא שבט ראובן) והוא מוזכר גם כבר בספר בראשית, כאביה של יהודית, אשת עשו. בנוסף ‘בארי’ הוא קיבוץ בצפון הנגב ע”ש “בארי” (כינויו הספרותי של ברל כצנלסון).

בנימין – מופיע בספר בראשית, כבנו הצעיר של יעקב: “ואביו קרא לו בנימין”. פירוש השם: יד ימיני.

בר – מופיע בתורה כתבואה וגם בהקשר של טוהר. כיום השם מתייחס לגידולים בטבע בעלי תכונות פרא, ומסמלים עוצמה, אומץ וגבורה. 

גד – שמו של אחד מבניו של יעקב (ושל שפחת לאה: זילפה) בנוסף, שם זה מופיע בספר ישעיהו ככינוי לאל ארמי. פירוש השם גד הוא גם מזל והצלחה וגם שמו של צמח תבלין עתיק.

גלעד – מופיע בספר במדבר, בתורה כאביו של יפתח שופט ישראל וגם כחבל ארץ שבעבר היה חלק ממלכות ישראל ויהודה והיום נמצא בירדן. בנוסף, שם זה מסמל שמחה מתמשכת כי מורכב מהמילים: “גיל” ו-“עד”.

דן – מופיע בספר בראשית כאחד מבניו של יעקב ושל שפחת רחל. רחל בחרה להעניק לו את שם זה מכיוון שלא יכלה ללדת ואלוהים דן/שפט אותה להיות עקרה. צאצאיו יצרו את אחד משנים עשר השבטים, שבט דן. פירוש המילה דן=שפט ולכן השם מסמל גם משפט צדק, משמעת, חוק ואמת. 

דתן – דמות מקראית מהתורה, צאצא לשבט ראובן, שהתנגד למנהיגותו של משה והיה שותף לעדת קורח שנבלעו באדמה. בנוסף, דותן היה המקום בו מצא יוסף את אחיו ובו השליכו אותו לבור.

הראל – אחד מכינויי המזבח בתנ”ך או אחד מהכלים הגדולים שבבית המקדש וגם מכינויי הר סיני (‘הר’ ו-‘אל’). בנוסף, הראל הוא שמה של חטיבת פלמ”ח שהיתה אחראית על אבטחת הדרך לירושלים במלחמת השיחרור.

ינאי – רבי ינאי, מקורו בתלמוד, היה מורה חכם ואחד האמוראים והחלוצים הבולטים בארץ ישראל, הוא ייסד מדרשה ללימוד תורה והיה דיין בבית משפט. בנוסף היה אחד ממלכי ישראל במאה הראשונה לפני הספירה, בתקופת החשמונאים ובית המקדש השני.

מתן – שם זה מוזכר בתנ”ך באירוע החשוב לעם ישראל: מתן התורה והוא גם השם השני של חג השבועות. הפירוש המילולי של השם ‘מתן’ הינו נתינה. בתנ”ך מתן הוא אביו של שפטיה, משריו של המלך וגם כהן הבעל בתקופת מלוכת עתליה ואחזיהו.

נדב – מספר דמויות מקראיות נקראו בשם זה. נדב, היה בנו הבכור של אהרון הכהן ודמות נוספת בשם נדב, היה בנו של ירבעם, המלך השני של ממלכת ישראל לאחר הפילוג בין הממלכות. בנוסף, נדב הינו שורש של המילה ‘נדיבות’ ולכן מסמל נדיבות ונתינה.

עומר – שם זה מגיע מהתנ”ך ומעולם הצומח ומתאר קבוצת שיבולים או תבואה. ‘עומר’ מתאר תקופה בת שבעה שבועות ביהדות שבסופה חוגגים את חג השבועות: ספירת העומר. לכן שם זה מתקשר ליהדות, למסורת ולטבע.

עמית – מקור השם בתורה ושם זה מופיע בספר ויקרא במצוות ובחוקים חברתיים. פירושו המילולי של השם הוא: חבר, רע, ידיד, קולגה בעבודה. 

השמות כאן הם רק דגימה מהמגוון העצום שיש לשמות לבנים בכלל ולשמות לבנים מהתורה בפרט. 

מוזמנות לשתף אותנו בתגובות, בעוד שמות לבנים מהתורה שלא הזכרנו כאן ושאתן אוהבות.

קראי גם:

דנה ניר תזונאית קלינית, מורה לפילאטיס ויוגה

מדריכת יוגה, מדריכת פילאטיס
0508787350

הגר לדרמן איילי- ניתוח התנהגות והדרכת הורים

גמילה מחיתולים, הדרכת הורים
0504309005

ליבי – מנחת הורים לתינוקות

גמילה מחיתולים, יועצת שינה
0505784398
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.