ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

היפוך עובר ואיך איקווליבריו יכול לעזור

היפוך עובר ומנח עכוז

כדי להבין את הצורך בהיפוך עובר, ראשית נבין קצת יותר לעומק על מנח העובר ברחם, בשלבים השונים בהריון.

מה זה אומר מנח עכוז?

כשמדברים על מנח עכוז, או על לידת עכוז, הכוונה היא שכפות הרגליים או הישבן של העובר ממוקמים קרוב יותר לנרתיק וראשו של העובר קרוב יותר לחזה שלך. העובר מתאים את עצמו למקום שיש לו בבטן,
הוא חכם!

המשקל של הראש כבד יותר מהעכוז לכן נצפה שבאזור שבוע 30 העובר ירד עם כוח המשיכה למטה, לפתח האגן ויזוז באופן טבעי כך שראשו יתמקם קרוב יותר לנרתיק, על מנת שהראש יצא ראשון במהלך הלידה.

תנוחת העכוז נפוצה בעיקר בתחילת ההיריון ורוב העוברים יסתובבו ויגיעו לתנוחת ראש ראשון עד שבוע 31 להריון, אך אם אין לדוגמא מספיק מקום בחלק התחתון של הרחם התינוק ימקם בו את הטוסיק הקטן שלו במקום את הראש שגדול יותר.

בנוסף, יכול להיווצר מצב של מתיחה של שריר, רקמה או רצועה שעשויים להפריע להיפוך עובר כשהוא מנסה להשלים את הסיבוב בכדי להתהפך.

פינוי מקום לעובר – למה חשוב?

מצג ראש נחשב הבטוח ביותר ללידה וגינאלית. קיים סיכוי של כ-4% שהעובר לא יתהפך ויולד בלידת עכוז. למנח עכוז יש וריאציות רבות והשפעות שונות על ההיריון עצמו ועל הלידה, במידה והעובר לא מתהפך טרם הלידה.
היום, בארץ פחות מאפשרים ללדת בלידת עכוז, בגלל חוסר הניסיון של הצוות הרפואי בלידות מסוג זה, ולכן במידה והעובר לא מתהפך בעצמו עד לשבוע 37 ישנן 2 אפשרויות עיקריות שיומלצו לך, כגון: היפוך העובר (בהתאם להמלצת הרופא.ה, הסיכונים השונים, סוג ההיריון וכו’) או לקבוע תור לניתוח קיסרי.

האפשרויות השונות להיפוך עובר

היפוך חיצוני בבית חולים – היפוך חיצוני של העובר מתבצע לרוב על ידי רופאי חדר לידה, לאחר סיום שבוע 37. לא מבצעים היפוך במידה וליולדת מעל עובר אחד ברחמה, קיים מום משמעותי ברחם או שקיימים גורמי סיכון שונים ללידה וגינאלית. זהו הליך בו הרופא לוחץ בעדינות על הבטן בניסיון לסובב את העובר למנח ראש, יתנו תחושות לא נעימות של לחץ או כאב שכמובן ניתן להפסיק מיד, עם בקשת ההריונית. יש לקחת בחשבון שהסיכון לסיבוכים משמעותיים כתוצאה מהיפוך חיצוני כזה הוא נמוך ועומד על פחות מחצי אחוז וסיכויי ההצלחה עומדים על כ-70%. חשוב לציין שלפני היפוך חיצוני מומלץ להגיע לטיפול איקווליבריו על מנת לשחרר רצועות להקל על ההיפוך. מה שגם מגדיל את אחוזי ההצלחה שלו.

תרגילים שונים – שניתן לבצע לרוב עצמאית ועוזרים לתינוק להתהפך באופן טבעי וללא התערבות (תמיד עדיף כמובן עם הנחיה של אשת מקצוע, במיוחד כשמדובר בהריון).

  1. תרגילי ספינינג בייביז שאת מבצעת בביתך – תרגילים אשר מפנים מקום לעובר להתהפך לבד.
  2. תרגילים להפגת מתחים – כמו נשימות עמוקות או תנועות וריקוד לצלילי מוזיקה.
  3. תרגילי NLP ודמיון מודרך – על מנת לייצר מציאות של היפוך העובר באמצעות כוח המחשבה.

טיפול איקווליבריו – פירוש איקווליבריו באיטלקית, הינו איזון. שיטה זו פותחה במיוחד עבור תקופת ההיריון שבאמצעותה ניתן לאזן את הרחם בצורה עדינה. טיפול זה פותח אחרי חקירה מעמיקה של רחל שפירו, מיילדת בית מוסמכת.

הטיפול מרכך ומאזן את הרקמות, משחרר שרירים ורצועות מתוחות או תפוסות ועל ידי כך בעצם מפנה מקום לעובר ברחם, לבחור בעצמו את המיקום האופטימלי עבורו ובכך להתהפך. כמו כן שיטה זו שמה דגש על איזון אגן, מה שמקל על יציאת התינוק לאוויר העולם. טיפול כזה מתאים משבוע 20 להריון.

בנוסף, טיפול איקווליבריו מקל על סימפטומים שונים במהלך ההיריון, כמו: כאבי גב, אגן, ישבנים, רגליים, כאבי הליכה, הקרנות לרגל, סימפיזיוליזיס ומשפר נשימה. כמו כן, טיפול זה עוזר להקל על הלידה, לאחר הלידה, טוב לפוריות ובריאות הגוף הנשי בכללי.

סייעה בכתיבת המאמר קטיה אוליצקי מטפלת איקווליבריו

מוזמנת להכיר באינדקס ילדתי נשות מקצוע המטפלות באיקווליבריו ובהיפוך תינוק בהריון

היפוך עובר באתר ילדתי

איקווליבריו דולה

איקווליבריו והיפוך עובר, דולה ללידה
0527761444
נס ציונה
טעינה נוספת

מאמרים נוספים בנושאי הריון ולידה

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.