ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

זוגיות אחרי לידה: עוד סיבה שבגללה חייבים להשקיע ביחסים

ברגע שילדים באים ואנחנו הופכים להיות מזוג למשפחה, אחד הדברים הכמעט אוטומטיים שקורים הוא שהזוגיות שלנו מונחת בצד (אעז אפילו לומר”מוזנחת” :)).

חלק מאתנו משאירים אותה בצד לכמה שבועות, חלקנו לכמה חודשים. אבל האמת היא שרובנו מניחים אותה בצד לכמה שנים טובות.

במצבים הקיצוניים מחזירים את הזוגיות לפוקוס רק אחרי שהילדים מתבגרים או יוצאים מהקן. במקרים כאלו, קשה לחזור למקום הזוגי המוכר והבטוח מפעם. נוצר ריחוק כל כך גדול שמייצר בסופו של דבר, לצערנו, חיים נפרדים בבית משותף, או אפילו גירושים. מה שבטוח – שני הצדדים חשים בדידות בתא המשפחתי שבו השקיעו כל חייהם.

זוגיות אחרי לידה
Photo by Odonata Wellnesscenter from: Pexels 

קל לאבד, כל כך חשוב להחזיר: זוגיות אחרי לידה

לא תמיד יש לנו את הכלים המתאימים על מנת להצית מחדש את האהבה והקרבה שהייתה לנו בתחילת הדרך המשותפת. ועדיין, חשוב שנזכור שזוגיות היא הבסיס לתא המשפחתי שלנו.

אם לא נייצר זוגיות יציבה, בטוחה, במיוחד אחרי לידה, ונשקיע בה לאורך כל הדרך, הבסיס המשפחתי יתערער ויכול להוביל לפירוק התא המשפחתי– פירוק שישפיע לא רק על הזוגיות ועל ההורים, אלא גם על הילדים ו’הירושה’ שאנחנו מעבירים להם.

למה הכוונה? אנחנו, ההורים, מהווים את המודל לחיקוי של הילדים שלנו. כל הערכים שאנחנו נביא, וההתנהגויות שלנו אחד כלפי השנייה ומול הילדים, יעברו אליהם ויעצבו את מערכות היחסים הבוגרות שלהם. זה יכול להיות כבוד, פרגון, מגע, אהבה, תקשורת פתוחה או כעס, מתח, ריחוק, עצבים, איומים ועוד.

כמה מאתנו חושבים על זה לאורך הדרך? לא הרבה. רובנו מתנהלים בתוך מרוץ החיים ולא תמיד עוצרים לחשוב על ההשלכות.

לכן, חשוב שנראה לילדים שלנו שיש מה שנקרא זמן זוגי שהם צריכים לכבד: יום בשבוע שאנחנו יוצאים והילדים מודעים לכך, או ימים שבהם נאמר להם שעכשיו שהם נכנסים לישון זה ‘זמן הורי’ של אמא ואבא לבלות יחד והם מכבדים את הזמן הזה. כמובן שחשוב גם להדגיש להם את המטרה שלשמה אנו מתעקשים: כיוון שזה מייצר כבוד, הבנה, גבולות וערכים נוספים שחשובים לנו כהורים שעליהם יגדלו הילדים.

זוגיות אחרי לידה: איך אנחנו נתפסים בעיניהם

הרבה פעמים איננו מודעים כמה התנהגות ילדנו היא תמונת מראה של ההתנהגות שלנו, ואם רק נשכיל להסתכל, נלמד כל כך הרבה. לדוגמא: לעתים הבת שלי כועסת על אחיה הקטן כי הוא מפריע לה לשחק או מציק. במקרים כאלו היא עשויה לומר לו משפט כמו ” תפסיק להציק לי או שמחר לא יבוא אליך חבר”.אמירה כזו מפי הבת שלי מיד מציפה אותי, ומראה לי איך לפעמים גם אני נופלת למקומות של העונשים. הם לומדים לתקשר כך ברגע שהם שומעים אותי מתנהלת ככה. את יכולה לראות מקרים כאלו גם אצלך?
מקרים כאלו מגבירים את המודעות שלי לאופן בו אני רוצה לדבר לילדי. הם מחקים כל דבר שאנחנו עושים, וזה גורם לי לחשוב בפעם הבאה כיצד להתנהל, כדי לעודד בהם שיתוף פעולה במקום איומים. בפעם הבאה שאני מגיעה לאותו מקום, אני מנסה להראות להם שיש דרכים אחרות להתנהל – ברוגע ובשיתוף פעולה.

זוגיות טובה היא מתכון לחיים מאושרים, כאלו שכולנו רוצים לילדינו. אבל כדי לאפשר להם ליהנות ממנה, עלינו לזכור שהילדים שלנו לומדים מאתנו כל הזמן, בלי שנשים לב. איך שנתנהל בזוגיות שלנו אחד כלפי השניה זה מה שהילדים שלנו ילמדו ויחקו בהמשך דרכם הבוגרת.

ולכן, אם בהמשך הדרך חשוב לכם שילדיכם יהיו מאושרים בזוגיות שלהם ואם אתם רוצים להנות מהזוגיות שלכם בעצמכם, למרות עומס החיים, הכביסות, ההחתלות, חוסר השינה וזה שאתם אחרי לידה – חשוב לעשות ‘פוס’ לפתוח יומנים ולקבוע דייט לאיזה דרינק:)

זוג ידיים אוחזות בספלי קפה ויושבים לצד שולחן בדייט
Source: burst.shopify.com: Matthew Henry on Pexels

על מחברת הכתבה:

שירלי כנעני

מאמנת אישית זוגית ועסקית

לדרמן אנקה – צלמת

מתנות ליולדת, צלמת הריון ולידה
0543157115

SPINE STUDIO BY SHIRA OREN

מדריכת פילאטיס
0524763923

טיפול בכאבי שרירים ומתח כרוני

טיפול טווינא, טיפול מגע לאיזון הגוף
0545490434
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.