ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

מחפשת שמות לבנות מהתנך? 25 שמות מומלצים

מתוך מבחר אינסופי של שמות לבנות, אם חשוב לך שהשם של בתך יגיע מהמקורות, הגעת לכתבה הנכונה שמרכזת עבורך 25 שמות לבנות מהתנך, עם פירוש השם.

שמות לבנות מהתנ”ך

אביטל – אביטל היתה אחת מנשותיו של דוד המלך ואימו של שפטיה, בנו החמישי של דוד (בספר שמואל ב’). אבי ו-טל, המילים המרכיבות את השם, יחדיו מסמלות גשם ברכה שמעניק האלוהים.

אביגיל – אשתו של נבל הכרמלי ומנשותיו של דוד המלך בתנ”ך. אביגיל נחשבה לאחת הנשים היפות וגם לישרה ולצדיקה השוחרת שלום בממלכה. השם מורכב מ-“אבי” ו”גיל”, ולכן משמעותו אבי שמח או האלוהים שלי שמח ולכן מתקשר לגאולה ולשמחה.

אבישג – מוזכרת בתנ”ך בספר מלכים א’ כאבישג השונמית, שהגיעה מהעיר שונם, כדי לטפל בדוד המלך בימיו האחרונים. אבישג נחשבה ליפת תואר ולטובת לב.

אדל – שמה של בתו היחידה של הבעל שם טוב וגם שמה של הבת הבכורה של רבי נחמן מברסלב. הפירוש של השם אדל בשפה הגרמנית: אצילית ומכובדת. 

אופיר – שם זה מופיע בתנ”ך, כשמו של אחד מהצאצאים של שם וגם כארץ עשירה באוצרות טבע.

אריאל – השם מורכב מצירוף המלים ‘אריה’ ו-‘אל (האריה של אלוהים) ובמקרא הינו כינוייה של ירושלים ובית המקדש, האריה הוא גם סמל לאומץ, כוח וגבורה. 

גבריאל – שם זה מגיע מהתנ”ך ומורכב מהמילים גברי ו-אל, דמותו של אלוהים כבן אנוש. מופיע בספר דניאל כמלך אותו ראה דניאל בחזונו. באגדה הוא מוזכר גם כאחד המלאכים המגיעים לבקר את אברהם אבינו. המלאך גבריאל מוזכר גם באיסלאם וגם בנצרות.

גפן – מקורו של השם בספר דברים ומתאר צמח מטפס מיוחד, המניב אשכולות ענבים, שבנוסף לפירותיו (מהם גם מפיקים יין) ניתן לאכול את עליו. הוא גם אחד משבעת המינים ולכן מסמל צמיחה, מחזוריות, המשכיות, פריון ונדיבות. 

דבורה – מוזכרת בספר שופטים, כאשת לפידות ואחת משבע הנביאות שהושיעו את עם ישראל במלחמה נגד סיסרא ושפטה את הארץ יחד עם ברק בן אבינעם ונחשבה למנהיגה צבאית-מדינית, לכן לשם זה משוייכים תכונות של אומץ ומנהיגות. דבורה הוא גם חרק שניזון מצוף הפרחים ומייצר דבש.

דניאל – אחד מספרי הכתובים בתנ”ך. הוא היה יהודי חכם בתקופה הבבלית, שהיה פותר חלומות. השם מורכב מ”דן” ו-“”אל” ולכן השם מעיד על מישהו אחראי, בעל משמעת עצמית, בגרות וחוכמת חיים.

הדר – אחד מצאצאיו של עשיו, אחיו של יעקב, בתנ”ך הוא מתאר הוד, פאר ויופי והינו אחד מארבעת המינים. כמו כן, הוא כינוי למשפחת עצים הגדלים בפרדס כמו: תפוז, אשכולית ולימון.

יובל – יובל בן למך הוא מי שהמציא את תורת הנגינה וגם ‘יובל’ מוזכר כנחל שנשפך אל תוך נהר גדול. פירוש נוסף לשם ‘יובל’ הינו תקופה בת חמישים שנה.

יעל – אחת מהשמות הנפוצים בימינו מתוך השמות לבנות מהתנך. יעל היתה אשתו של חבר הקיני. באמצעות יתד האוהל, היא הרגה את סיסרא, שר צבאו של מלך כנען ובכך הושיעה את עם ישראל.

ליה – שם זה מורכב מהמילים “לי” ו-“יה”, כלומר לי אלוהים/ האלוהים שלי או האלוהים בשבילי. השם ליה הינו כינוי לשם מהתנ”ך, של לאה – אחת מארבע האמהות של עם ישראל, אשתו של יעקב אבינו.

מיכל – מיכל היתה בתו הצעירה של שאול המלך ואשתו הראשונה של דוד המלך. מיכל עזרה לדוד המלך לברוח כשאביה רצה להרוג אותו. שם זה מסמל גבורה, אהבה, יוזמה, נחישות, אומץ ונאמנות.

מתן – בתנ”ך מתן הוא גם אביו של שפטיה, משריו של המלך וגם כהן הבעל בתקופת מלוכת עתליה ואחזיהו. בנוסף, השם מוזכר בתנ”ך באירוע החשוב לעם ישראל: מתן התורה והוא גם השם השני של חג השבועות. פירושו המילולי של השם הינו נתינה.

נגה – היה שמו של אחד מבניו של דוד המלך. בנוסף, ‘נגה’ הוא כוכב הלכת השני במרחקו מהשמש וכוכב הלכת הקרוב ביותר לכדור הארץ. פירוש השם ‘נגה’ הוא לנצוץ ולהאיר.

נועה – נועה היתה אחת מחמשת בנותיו של צלפחד, בספר במדבר, בתנ”ך. בעקבות סיפור הירושה שלה ושל אחיותיה, נוצר פסק הלכתי בנוגע לירושה (כשאין לאב בנים) לכן, השם נועה מתקשר לאומץ, צדק, אהבה, שיוויון הזדמנויות, דאגה לזכויות נשים ולפמניזם.

נעמה – נעמה מוזכרת כשתי דמויות שונות בתנ”ך. האחת, בספר בראשית כבתו של למך בן מתושאל והשנייה, אמו של רחבעם, מלך יהודה .שם זה מקושר לנעימות, יופי, עדינות, אצילות, רגישות, טוב לב ושמחה. 

נעמי – מופיעה במגילת רות, כאשת אלימלך. הם התגוררו בבית לחם ועברו לשדה מואב בגלל הרעב שהיה. לאחר מות בעלה ושני ילדיה, היא שבה בחזרה. 

עומר – שם זה מגיע מהתנ”ך ומעולם הצומח ומתאר קבוצת שיבולים או תבואה. בנוסף שם זה מתאר תקופה בת שבעה שבועות ביהדות שבסופה חוגגים את חג השבועות: ספירת העומר. לכן שם זה מתקשר ליהדות, למסורת ולטבע.

קרן – בתנ”ך זהו שמה של בתו השלישית של איוב. ל’קרן’ מספר פירושים וביניהם: כלי נשיפה קדום, כינוי למעמד וכבוד ומגבית של כסף. בנוסף ‘קרן’ הוא פס אור שיוצא ממקור אור וגם עצם קשה על ראש בעל חיים (כמו על חד קרן, על תיש, על קרנף).

רחל – מהקלסיקות שבשמות לבנות מהתנך. מוזכרת בבראשית כרחל אמנו, אחת מארבעת האמהות של ישראל, אשת יעקוב. רחל נחשבה כיפת תואר..

שירה – שם זה מגיע מספר שמות, בתנ”ך ומתאר זמר, פיוט או מזמור. בתוספת האות ‘ה’ לשם, שם זה מקבל אלמנט של קדושה. ומשמעותו גם השמעת שירים במנגינה מסויימת.

תמר – הופיעה בתנ”ך בספר בראשית כאשתו של ער, כלתו של יהודה ואמם של בניו התאומים – פרץ וזרח. ובספר שמואל כביתו של דוד המלך. 

השמות כאן הם רק חלק מהמגוון העצום שיש לשמות לבנות בכלל ולשמות לבנות מהתנך בפרט. 

ממש נשמח שתשתפו אותנו בתגובות, בעוד שמות לבנות מהתנך שאתן אוהבות ושהיו חסרים לכן בכתבה.

עוד מאמרים בנושאי שמות לבנות

מן האדמה

מארזי אוכל ליולדת, מתנות ליולדת
097926699

יעל רובינשטיין – מלווה ומאמנת נשים לבחור בעצמן

אימון אישי, יעוד וקריירה

גלי בתנועה

הדרכת הורים, היום שאחרי הלידה
0544874744
חיפוש

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.