קליק משפחתי: צילום משפחתי בדרך שלך

בואו נחזור אחורה בזמן, לאירופה הקלאסית של המאה התשע-עשרה. פעם בשנה כל המשפחה מתאספת לצילום משפחתי: כל החמולה מגיעה; ההורים, הילדים והתינוק החדש, אולי גם הסבא והסבתא הנכבדים. על היום הגדול מנצח צלם מקצועי ששכרתם במיטב כספכם. אתם נעמדים בשורה והוא מעמיד מצלמה מסורבלת על חצובה מברזלים. אתם עוצרים את נשימתכם למספר שניות עד לקבלת צילום משפחתי מושלם.
נחזור לישראל של שנות האלפיים. צילום הפך להיות אחת מן הפרקטיקות הנפוצות והנגישות שיש; אנחנו מצלמים ומעלים לרשת החברתית, מגיבים ומשתפים. המצלמה המסורבלת נהפכה לסמארטפון בכיס של כל אחד ואחת מאיתנו. כמו בעולם הצילום, גם צילום משפחה התפתח רבות והתבסס כנישה פופולרית וידועה.

צילום משפחה: חוויה דוקומנטרית משפחתית 

אם ניצמד רגע לקלישאה המוכרת, הצילום מאפשר לנו לתעד רגעים מיוחדים בחיים. הסיבה שאנחנו כל כך אוהבים צילום היא העובדה הפשוטה שתמונה מפעילה אותנו רגשית; אנחנו חווים לרגע מסוים את האווירה והאנרגיה שבתמונה, ממש כאילו אנחנו שם עכשיו. בין אם זאת התרפקות, התרגשות, כמיהה, תשוקה או געגוע, התמונה תדאג כבר לדגדג אותנו במקום הנכון.

בתוך העינית: טיפים מקצועיים לצילומי משפחה

החדשות הטובות הן שאין זה הכרח לשלם לצלם מקצועי, מומחה בצילום משפחות, בשביל תמונות משפחה עוצרות נשימה. עם תכנון נכון והקפדה על מספר כללי בסיס בצילום, אתם יכולים לעשות קסמים עם המצלמה ולהדהים את כולם עם התמונות.

רוצים לדעת כיצד להשתמש במצלמה הביתית או בסמארטפון כדי לייצר צילום משפחתי מנצח? הנה מספר טיפים מקצועיים לצילומי משפחה נהדרים:

תכנון קומפוזיציה

המונח קומפוזיציה מתייחס לאופן בו העצמים בתמונה מתחברים יחד ו”מתכתבים” זה עם זה: אנשים, חפצים, רקע ועוד. תכנון נכון משנה את פני התמונה ואת ההרגשה שלה. בצילום “משעמם” הדמות תופיע במרכז, בעוד שא-סימטריה יוצרת עניין. לכן, מומלץ למקם את הדמות בימין הפריים. [אנו דוברי העברית קוראים תמונות מימין לשמאל]. הקומפוזיציה קשורה גם לזווית הצילום שנבחר, היוצרת אשליות אופטיות שונות. צילום בגובה העיניים היא זווית הצילום הנפוצה ביותר ומומלצת בעיקר בצילום ילדים. צילום מזווית נמוכה תייצר “גדלות נפש” ונשגבות לדמות שלנו, בעוד שצילום מזווית גבוהה- תקטין את הדמות.

תאורה נכונה 

תאורה טובה עושה את כל ההבדל! ראשית נבחין מהו מוקד האור המרכזי שלנו [שמש, פנס, נורה] ומהו כיוון האור. כלל חשוב הוא לא לצלם כנגד מוקד האור המרכזי. כשמצלמים בחוץ הקפידו שהשמש תהא מאחוריכם או מצדכם, ולא מלפניכם. כך, “תשטפו” את פני המצולמים באור נעים ומאיר. מומלץ להימנע מפלאש ככל הניתן משום שהפלאש “משטיח” את התמונה ופחות מחמיא.

המסגרת והפריים

אנחנו רוצים לשמור על תמונה “נקייה”. תחשבו על זה, האם הייתם רוצים שבצילום המשפחתי הקסום שלכם יופיע ברקע פח זבל? או קיר מתקלף? כנראה שלא. לפיכך, כשאתם מתכננים צילום משפחה, בחרו מיקומים וזוויות שלא כוללות מפגעים אסתטיים כמו פחים, כלים מלוכלכים, כביסה וכדומה. במקביל, בצילום המשפחה אל תתביישו ‘לשתול’ בתמונה דברים שיוצרים אווירה משפחתית ונעימה, כמו צעצועים או צמחים.

צילום משפחה – במה להתמקד? 

בצילום משפחות, הרגעים הנעימים והמיוחדים ביותר לתעד הם אותם רגעים בנאליים ושגרתיים של אמבטיה, ארוחה טעימה, משחק או התארגנות בבוקר. צילום משפחתי אותנטי נובע מהספונטניות והזרימה, מהאסתטיקה היומיומית והפשטות, ולאו דווקא מביום רגעים והקצנתם. צילום דוקומנטרי של החיים כפי שהם, יפיקו תמונות יקרות ערך אשר ישאירו חותם עמוק יותר לאורך זמן. בעוד מספר שנים ערכן של תמונות אלו יעלה ותהיה זו חגיגה משפחתית להסתכל על אותם רגעים מתוקים מהעבר ולהתרפק.

תצלמו, תיהנו ואל תשכחו לחייך! (:

צילום: תמר שמש

על מחברת הכתבה:

תמר שמש

הצלמת תמר שמש. עוסקת בצילום אנושי על כל גווניו; צילום רחוב, צילום דוקומנטרי, צילום פורטרטים, משפחות וזוגות. לאחרונה זכתה מקום ראשון במרתון הצילום של פסטיבל הצילום הבינלאומי וכתבת במגזין POSITIVE לצילום.

לדרמן אנקה – צלמת

מתנות ליולדת, צלמת הריון ולידה
0543157115

יעל רובינשטיין – מלווה ומאמנת נשים לבחור בעצמן

אימון אישי, יעוד וקריירה

ענבר אופק בשבילך

דולה לאחר לידה, דולה ללידה
0523701137

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.