ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

דולה ללידה – למה נשים רבות מחליטות להיעזר בדולה להריון וללידה?

דולה היא אשת מקצוע שעברה הכשרה מיוחדת על מנת לתמוך באשה ההרה, בזמן ההיריון, במהלך הלידה וגם אחריה. מומלץ לקבוע עם הדולה עוד במהלך ההיריון, גם כדי להכיר אחת את השנייה, שתכיר את המלווה בלידה, להבין יחד מה חשוב לך שיקרה בלידה עצמה וגם כדי להתכונן לקראת ולתרגל את העיסויים והנשימות טרם הלידה.
בשפה היוונית ‘דולה’ היא אישה שעוזרת לאישה אחרת. ביוון העתיקה דולות היו השפחות והמשרתות של נשות האצולה והתלוו לגבירותיהן גם במהלך הלידה ותמכו בהן גם בזמן הלידה וגם לאחר הלידה.

בעבר, בנוסף למיילדת, היה נהוג שנשים יולדות בליווי ובעזרתן של נשים אחרות מהשבט. היו את מי שדאגו לתינוק שזה עתה נולד ואת מי שדאגו לאשה עצמה, היולדת: להקשיב, לתמוך, לעסות, לחבק, להרגיע וכו’. זו הייתה כוחה של הקהילה הנשית בשבט, משהו שחסר לרובנו, בעולם המודרני בו אנו חיות היום. ובדיוק כאן נכנסת הדולה לתמונה.

למה כדאי לשקול לקחת דולה ללידה כבר במהלך ההיריון?

 1. להוריד מהלחץ – גם ככה ההיריון והלידה עשויים להיות מלחיצים עבור רובינו, במיוחד אם מדובר בלידה ראשונה או אם חווינו לידה ראשונה, בצורה מסוימת שלא הייתה לשביעות רצוננו ונשמח ללידה הבאה לקבל תמיכה וליווי של אשת מקצוע, שתעזור להוריד קצת מהלחץ (שלנו ושל המלווה בחדר הלידה) ושתזכור כל מה שצריך בלידה עצמה, כשאנחנו לא תמיד במצב להיות “על זה”.
 2. לשמש כמקור מרגיע – בסיטואציה החדשה, במהלך הלידה גם הפרטנר.ית או המלווה בחדר הלידה חווים רגשות שונים. הם לא תמיד יודעים למה לצפות, מה בדיוק הולך לקרות מבחינת הצירים, הכאבים, הקולות, הצרחות, התנוחות וכו’ ובדיוק בגלל זה הדולה שם לתמוך בגורמים השונים ולהזכיר לכולנו כמה מה שמתרחש שם תקין, טבעי ונורמלי.
 3. שיהיה את מי לשאול – בזמן ההיריון, במהלך הלידה ואחרי הלידה צצות מלא שאלות ובדיוק בשביל זה הדולה שם בשבילך, לעשות סדר ולתת לך מענה לגבי התהיות שצצות במהלך ההיריון והלידה.
 4. לדאוג לך ולשמש כסניגורית שלך בעת הצורך – בחדר הלידה מאוד חשוב שמי שתהיה איתך תדע בדיוק מה את רוצה. איך תכננת ללדת ואילו זכויות מגיעות לך. היא תדאג שיכבדו את רצונותיך ככל הניתן ותשקף לך את מה שמתרחש על מנת שתוכלי לקבל החלטות שמתאימות לך, בהתאם להיכרותה עמך. במידה ונדרשת התערבות רפואית או שקיים שינוי בתוכנית, היא תוכל להסביר לך במילים שלנו (ולא רק במינוחים רפואיים) כדי שתוכלי לקבל את ההחלטות הכי נכונות והכי מושכלות עבורך ובהתאם להתקדמות הלידה.
 5. תמיכה בלתי תלויה – הדולה שם כדי להעניק לך תמיכה פיזית ונפשית ללא שום אג’נדה או שיפוטיות, מלבד לעזור לך לעבור את ההיריון והלידה באופן שהכי מתאים ונכון לך.
 6. לנסות למנוע התערבויות במידת האפשר – כל עוד העובר אינו במצוקה ואין מצב חירום שמחייב לידה קיסרית, לידה בוואקום או מתן פיטוצין: אם היולדת מבקשת ללדת ללא עזרים או משככים, הדולה ללידה שם כדי לתמוך בהחלטות היולדת ככל הניתן וכל עוד לא מדובר בסיכון היולדת או/ו העובר. סטטיסטיקות מראות שנוכחות דולה בלידה עוזרת להפחית שימוש בעזרים חיצוניים, שלא לצורך ושהלידה לרוב מתנהלת יותר לשביעות רצונם של ההורים הטריים.
 7. כי את רוצה ללדת ללא אפידורל או משככים – כחלק מהכשרתן, הדולות מתורגלות במתן פתרונות הרגעה ללא עזרים רפואיים, במהלך הלידה, כגון: עיסויים, לחיצה על נקודות שונות בגוף, קומפרסורים, דמיון מודרך.
 8. כי את רוצה ללדת עם אפידורל או עם משככים – דולה ללידה מלווה הן נשים שבוחרות ללדת עם משככים והן נשים שבוחרות ללדת ללא משככים. הדולה שם כדי לעזור לך עם כאבי הצירים, עד למתן האפידורל/משככים אחרים ולתמוך בך גם אחרי: גם בנשימות ובדחיפות וגם בתמיכה רגשית ואינפורמטיבית לגבי המתרחש.
 9. כדי להרגיש כמה שיותר בנוח – גם ככה הריון ולידה הם לא הכי נוחים, בלשון המעטה, אז כשמגיע הרגע מי לא תשמח למישהי שתדאג לעיסוי כשצריך? לכרית בין הרגליים? לסוכריית מציצה? למוסיקה נעימה? הדולה שם עבורך כדי לעזור לממש את רצונותיך.
 10. כי חשוב לך להניק – לרוב דולה ללידה עוברת הכשרה בסיסית להנקה ויכולה להעניק ייעוץ בסיסי ליולדת הטריה מיד לאחר הלידה. בנוסף, במידה והכל תקין, הדולה יכולה לעזור לך ולבייבי עם סקין טו סקין ברגעים הראשונים שלאחר הלידה, מה שתורם לאחוזי הצלחה גבוהים יותר בהנקה.
 11. עזרה ותמיכה לאחר הלידה – כשהכל מעורפל ומבולבל לנו אחרי הלידה, אין כמו ביקור של אשת מקצוע אחרי החזרה הביתה מבית החולים. הדולה מגיעה לתמוך בך: לבדוק מה שלומך, מה שלום תינוקך, היא שם לעזור לך לעבד את חווית הלידה ולעכל את הסטטוס החדש.

  מוזמנת לעבור על אינדקס ‘דולה ללידה’ באתר ‘ילדתי’, להתרשם וליצור קשר עם מי שהכי נכונה לך, בהתאם לחיבור, למיקום ולשירותים שמעניקה, כדי שתהיה שם איתך ותתמוך בך ברגעים המרגשים והמשמעותיים ביותר בחייך.

דולה ללידה באתר ילדתי

שחר שיינפלד- הריון ולידה בדרך שלך

דולה ללידה, הכנה ללידה
פרדס חנה

עיטוף של אהבה

דולה לאחר לידה, דולה ללידה
0546400505
ראשון לציון

איקווליבריו דולה

איקווליבריו והיפוך עובר, דולה ללידה
0527761444
נס ציונה

ענבר אופק בשבילך

דולה לאחר לידה, דולה ללידה
0523701137
חיפה
טעינה נוספת

מאמרים נוספים בנושאי הריון ולידה

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.