שעת הנקה – מה זה אומר ולמי מגיע לקבל אותה?

אחרי שנגמרה לה “חופשת הלידה” בה כמובן בילית ונחת בין ההחתלות, ההרדמות, הבישולים והכביסות, הגיע הזמן לחזור לעבודה (מוזמנת לקרוא ולהתכונן לקראת, בכתבה: חזרה לעבודה אחרי חופשת לידה – הקשיים והחששות).

שעת הנקה – הסבר פליז

בכל עבודה התנאים כמובן שונים ויש אג’נדות שונות כשזה נוגע להתחשבות באמא הטרייה שרק חזרה לעבודה, מחופשת הלידה. אבל בכל מקום עבודה, המעסיק מחויב לעמוד בחוק. כלומר, ישנם זכויות שמגיע לך לקבל על פי חוק וביניהם ‘שעת הנקה’. במידה והמעסיק לא מעניק לך את השעה הזו, ניתן לתבוע אותו בבית הדין לעבודה ותזכי לקבל פיצויים.

שעת הנקה – זוהי שעה אחת ביום, שניתנת על פי חוק מהמעסיק. בשעה זו את יכולה להיעדר מהעבודה למשך שעה שלמה ולקבל עליה שכר למשך ארבעה חודשים מהרגע שבו חזרת לעבוד, אחרי חופשת הלידה (כשמדובר במשרה מלאה), לא על חשבון ימי חופש כמובן, אלא בתשלום. במידה ושעה זו אינה מנוצלת, לא ניתן להמירה בשכר, והיא מתבזבזת. 

חשוב לציין, כי השם אינו מדויק מאחר ושעת הנקה זו ניתנת לכלל האמהות העובדות במשרה מלאה, גם למי שאינה מניקה ומאפשרת לאשה לצאת שעה קודם ולטפל בתינוקה ואפילו בן זוגה של העובדת יכול לנצל שעה זו.

ולכן, מכיוון שלא רק אימהות מניקות זכאיות ל’שעת הנקה’ חל תיקון בחוק והיום שעה זו נקראת ‘שעת הורות’.

שעת הנקה
קרדיט לתמונה: Unsplash

למי מגיע ליהנות מ’שעת הנקה’ (שעת הורות)?

  1. עובדת שחזרה לעבודה מחופשת הלידה: בתנאי שהנמוך מבין ה-2 מתקיים: היא עובדת במשרה מלאה כפי שמוגדר במקום עבודתה או שעובדת לפחות 174 שעות בחודש. תקף למקום עבודה חדש או למקום עבודה בה עבדה, טרם יציאתה לחופשת הלידה.
  2. בן זוג של העובדת: בתנאי שהוא עובד משרה מלאה כמוגדר במקום עבודתו או שמועסק במשרה בהיקף של לפחות 174 שעות עבודה בחודש, לפי הנמוך מבין השניים. ובתנאי שבת הזוג, שחזרה מחופשת הלידה הסכימה שבן זוגה יממש זכות זו לבדו או יחד איתה לסרוגין.
  3. הורה מיועד – זהו הורה לפי חוק הסכמים לנשיאת עוברים, על פי בחירתם רק אחד ההורים זכאי לממש זכות זו. 
  4. הורה מאמץ או הורה במשפחה אומנת – לפי בחירתם, רק הורה אחד זכאי, במידה וההורה שנבחר על ידם לא ניצל את הזכאות כולה, ההורה השני יהיה זכאי לנצל את היתרה.

שעת הנקה – ממתי עד מתי ניתן לממש אותה?

במשך ארבעה חודשים מיום החזרה מחופשת הלידה, לעבודה ניתן ליהנות משעה זו בכל יום עבודה.

מיום סיום חופשת הלידה על פי דין (תלוי כמה זמן עבדת במקום העבודה, לפני היציאה לחופשת הלידה), ארבעת החודשים מתחילים להיספר. כלומר, אם את במקום עבודתך מעל שנה והארכת את חופשת הלידה ל-30 שבועות, כשהסתיימה חופשת הלידה, יספרו ארבעת החודשים בתום 30 השבועות ולא בתום 14 השבועות (שבהם הפסקת לקבל דמי לידה).

במידה והחלטת לא לחזור לעבודה ולהישאר יותר זמן בחופשת לידה, זה כמובן ישפיע על משך זכאותך לשעת ההנקה. לדוגמא אם ניצלת ימי חופש שהיו לך או לקחת חופשה ללא תשלום של שלושה חודשים, יישאר לך חודש ליהנות מניצול ‘שעת ההורות’, ובמידה ונשארת ארבעה חודשים ומעלה, כבר לא תהיי זכאית לשעה זו.

זה גם תופס במקרה ההפוך, כמובן – במידה וקיצרת את חופשת הלידה וחזרת לפני הזמן, ארבעת החודשים יספרו מהיום שחזרת לעבודה.

כמובן שזה תקף גם על פי הוותק בעבודה של בן הזוג של העובדת, במידה והוא זה שמנצל את שעה ההורות.

איך מחלקים את שעת ההורות עם בן הזוג?

כפי שציינו קודם, ניתן לחלק את שעת ההנקה או לתת את כולה לבן הזוג של העובדת, במידה והיא הסכימה לכך ובתנאי שהוא עובד משרה מלאה. 

הם יכולים לקבוע איך שעה זו תחולק במשך התקופה: לדוגמא חצי-חצי, או שהורה אחד יקבל אותה למשך שלושה חודשים והשני לחודש או שהורה אחד יקבל אותה לאורך התקופה כולה.

איך ממשים את שעת ההורות?

שעת ההורות ניתנת אוטומטית במקרים בהם רק העובדת ממשמשת אותה ולא יחד עם בן זוגה. כמובן שנהוג לעדכן את הבוס.ית מתי את מתכננת לצאת ולממש את שה זו במשך היום.

ברגע שחולקים את שעה ההורות עם בן הזוג, יש לעדכן את 2 המעסיקים: על כל אחד מבני הזוג להעביר הצהרה חתומה, בה מצוין כי הוא מעוניין לממש את שעה זו יחד עם בן/בת הזוג. ההצהרה תכלול פירוט מס’ הימים והימים עצמם בהם כל אחד מבני הזוג יממש את שעת ההורות ועל פי הצהרה זו ניתן יהיה לצאת. 

שינויים חד-פעמיים ניתן לבחון מול המעסיק אבל אם מדובר בשינוי קבוע בשעות ו/או בימים – יש למסור הצהרה נוספת. 

חשוב להעביר את ההצהרה 21 יום לפני סיום ‘חופשת הלידה’ אחרת יהיה ניתן לממש זכות זו רק אחרי 21 ימים ממסירת ההצהרה.

שתהיה חזרה נעימה וקלה ככל האפשר לעבודה ואל תשכחי לנצל שעת הורות! מגיע לך!

קראי גם:

דנה ניר תזונאית קלינית, מורה לפילאטיס ויוגה

מדריכת יוגה, מדריכת פילאטיס
0508787350

הקסם של לייה

הילינג אנרגטי, רפלקסולוגיה
0542182148

נעה ליבוביץ’ – מדריכת הנקה, דולה לאחר לידה ומנחת בית פתוח

דולה לאחר לידה, מדריכת הנקה
0505347633

תהיי חברה?

הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

רוצה להשאיר תגובה?

תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.