ילדתי המקום שלך אחרי שילדת

רפואה סינית – איך לטפל בכאבים בהריון ואחרי לידה באופן טבעי

רפואה סינית – מה זה בדיוק?

רפואה סינית היא רפואה טבעית, הרואה באדם מיקרוקוסמוס של כלל התופעות הקיימות בטבע.

אחד המודלים המרכזיים ברפואה זו הוא מודל 5 האלמנטים, שמתאר כיצד האלמנטים השונים הקיימים בטבע: מים, עץ, אש, אדמה, ומתכת מתקיימים גם באדם ומתבטאים באיברים השונים, במערכות הגוף ובנפשו של האדם ומהן מערכות היחסים ביניהן.

כך שבעצם כל מחלה /סימפטום/כאב יהיה ביטוי של חוסר איזון באחד האלמנטים או יותר או ביחסי הגומלין ביניהם.

רפואה סינית – יתרונותיה בטיפול בכאבים בהריון

תקופת ההריון הינה תקופה מיוחדת ומרגשת, זוהי תקופה של צמיחה וגדילה, יצירה של חיים חדשים ברחם כמו זרע שנובט בתוך האדמה וגדל ומתפתח עד לעץ של ממש.

כדי לאפשר יצירה מפוארת שכזו גוף האישה עובר שינויים רבים הן פיזיים והן נפשיים.

כחלק מהשינויים הפיזיים, הרחם גדל ויוצא מהאגן אל חלל הבטן, כלי הדם מתרחבים כדי לאפשר מעבר של יותר דם, האיברים בחלל הבטן נדחקים לצדדים כדי לאפשר יותר מקום לעובר הגדל, האיזון ההורמונלי משתנה, ועוד.

כתוצאה משינויים אלו, אנו עשויות לחוות סימפטומים שונים, כגון: בחילות, הקאות, צרבות, עצירות, טחורים, כאבי גב תחתון או גב עליון וצוואר, כאבים בעצם הפיוביס (סימפיזוליזיס) , בצקות, חולשה, הפחתה ביכולת הריכוז ועוד.

הרבה מהסימפטומים שאנחנו חוות בהריון הן בעצם תוצאה ישירה של השינוי הגדול שגופנו עובר ושל האיזון הפיזי והנפשי שהופר כתוצאה ממנו.

אם נלך לרופא עם כל אחת מהתופעות הללו על מנת לקבל טיפול שייתן מענה לכאבים או לתחושות השונות המלוות את ההיריון, פעמים רבות נמצא את עצמנו חסרות אונים מול אמירות כמו “אין ממש מה לעשות עם זה” או “זה יעבור עם הלידה” או לחילופין, נקבל כדור/תרופה לכל אחת מהבעיות בנפרד: כדור לבחילות, כדור לצרבות, כדור למתח בשרירים וכאבים וכו’

לרפואה הסינית ,לעומת זאת, ישנם כמה יתרונות:

  1. היכולת לטפל גם בבעיות שאין להן תמיד פתרון ברפואה המערבית.
  2. ההתבוננות בתמונה השלמה: גוף ונפש כמערכת אחת והבנת הקשר בין התופעות וחוסר האיזון הספציפי המשתקף מתוכן כדי לטפל בו. כך שפעמים רבות טיפול בכאבי גב תחתון יקל גם על תכיפות במתן שתן ובבצקות או אישה שתגיע עם צרבות בקיבה, תזכה להקלה גם בתחושות נוספות הקשורות למערכת העיכול.
  3. הטיפול נותן מענה עמוק ויעיל, ללא תופעות לוואי וכזה שמחזיק לאורך זמן ללא תלות בתרופות שפותרות את הבעיה באופן נקודתי בלבד.

רפואה סינית – השיטות השונות לטפל בכאבים

הרפואה הסינית משתמשת בכלים רבים כדי לטפל בכאבים ובתופעות השונות, ביניהם: דיקור, צמחי מרפא, טווינא ,עיסוי, כוסות רוח ומוקסה.

המפגש הטיפולי כולל אבחנה מעמיקה המורכבת מתשאול נרחב, אבחנת דופק , אבחנת לשון, מישוש הבטן, התבוננות בצבעי הפנים ובמבנה הגוף של המטופלת.

על פי האבחנה נוכל להשתמש בכלי אחד או יותר על מנת להביא להטבה בסימפטומים, לאזן את המערכות ולעודד ריפוי של הגוף.

דיקור – הכלי הנפוץ ביותר בשימוש במערב, הוכח במחקרים רבים כבעל יכולת להשפיע על מערכות הגוף השונות. הדיקור מתבצע על ידי החדרת מחטים דקיקות ועדינות על מנת להפעיל נקודות מסוימות על ערוצי  האנרגיה שבגוף.

צמחי מרפא – צמחי מרפא סיניים נפוצים בשימוש גם כפורמולות גנריות לטיפול במחלות וסימפטומים שונים  וגם כפורמולות בהתאמה אישית למטופל.

טווינא – משמעות המילה ‘טווינא’ היא “למשוך ולתפוס” והיא שיטת טיפול ייחודית במגע.

הטיפול מתבצע על גבי הבגד, בעל אופי מאוד מניע ועובד נהדר בשלל בעיות אורטופדיות כגון: סיאטיקה, כאבי ברכיים, כאבי גב עליון או דלקת בתעלה הקרפלית (מאוד אופייני לנשים אחרי לידה).

עיסוי – עיסוי בשמן  שמטרתו להזרים דם, לשחרר את השרירים ,להרגיע את הגוף, לשפר את השינה ולעודד פעילות פרה סימפטטית.

כוסות רוח – טכניקה המשמשת לטיפול בבעיות של שרירים תפוסים או “סילוק פתוגן חיצוני” כמו במצב של התקררות, שפעת וכו’.

כוסות הרוח נצמדות לגוף בעזרת ואקום שנוצר בגוף ומזרימות דם רב, חמצן ותאי מערכת החיסון אל אזור השרירים והעור ובכך מסייעות בהחלמה.

מוקסה – היא צמח מיובש (לענה), שיובש זמן ארוך בשמש. השימוש במוקסה נעשה כשנרצה להכניס חום לגוף כדי לחזק את הצ’י (כוח החיים) או ליצור תנועה.

בעזרת כלים אלו ניתן להקל על כאבים עד להיעלמותם המוחלטת, לטפל בפתולוגיות שונות ולחזק ולהכין את הגוף לקראת הלידה הקרבה. כך שממש לא חייבים לסבול, בכלים פשוטים ויעילים אפשר לחוות בריאות ורווחה גם בזמן ההריון ואחרי הלידה.

רפואה סינית – טיפול בכאבים אחרי לידה

תקופת הפוסט פארטום (אחרי הלידה)  היא תקופה אינטנסיבית ורגישה.

לידה, טובה ככל שתהיה, היא חוויה מטלטלת שגוזלת המון משאבים מהגוף שלנו. זאת, בצירוף של שגרת החיים שהשתנתה: מחסור בשעות שינה, תזונה לא מסודרת , הרמה של התינוק, הנקה ,שינויים הורמונליים שונים המתרחשים בגוף האישה. כל אלו יוצרים עייפות רבה, כאבי גב עליון ותחתון, לפעמים יופיעו טחורים או פיסורה, דלקות במפרקי היד, דכדוך ושינויים במצב הרוח.

גם פה רפואה סינית יכולה לסייע באיזון ובטיפול בכאבים אחרי לידה.

אין שום סיבה שתישארי עם זה לבד, מגיע לך לקבל תמיכה בתקופה משמעותית זאת.

כשאנחנו מפנות זמן ומרחב לטפל בעצמנו –אנחנו מתמלאות ויש לנו יכולת להיות שם ולהזין את האהובים שלנו ולהיות האמהות שתמיד קיווינו להיות.

סייעה בכתיבת המאמר: שחר שיינפלד, הריון ולידה בדרך שלך

מוזמנת להכיר באינדקס ילדתי נשות מקצוע תחת הקטגוריה ‘רפואה סינית’:

רפואה סינית באתר ילדתי

שחר שיינפלד- הריון ולידה בדרך שלך

דולה ללידה, הכנה ללידה
פרדס חנה
טעינה נוספת

מאמרים נוספים בנושאי הריון ולידה

שתפי בפייסבוק
שתפי בטוויטר
שתפי בפינטרסט
העבירי בווטסאפ
העבירי במייל
תהיי חברה? הרשמי לעדכונים:

אנחנו לא אוהבות ספאם. לא מעבירות את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

היי אימוש, מחפשת משהו?
תהיי חברה,
הרשמי לניוזלטר

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו לקבל עדכונים על כתבות, הטבות והנחות.